| Ghimpekyle a întrebat:

Am si eu un scuter electric si am o problema: am 13 ani si nu stiu daca am voie sa merg cu el pe trotuar fara sa am probleme cu politia. Stau intr-un orasel, unde nu avem piste.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie cu el pe drumurile publice, nici pe strada si nici pe trotuar.
Pentru scuterul respectiv ai nevoie de permis de conducere de categoria AM, acesta se poate obtine doar de la 16 ani.

6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ai voie in curte si pe camp. Pe trotuar nu ai voie nici cu bicicleta, pe strada nici atat. Cu motor, la 16 ani scoti carnet.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu,nu ai nevoie de permis pentru scuter de oarece este electric, nu este cu ardere interna. eu umblu cu un piaggio toata ziua si nu am probleme..stai linistit ca nu patesti nimica

| Superfata87 a răspuns:

Buna, nu cred ca ar fi o problema pentru ca eu merg pe strada cu skateboard si bicicleta si am doar 14 ani si stau in Bucuresti doar respecta regulile si ai grija.
Sper ca te-am ajutat! big grin

| Mihai1810 a răspuns (pentru Superfata87):

Skateboardul si bicicleta sunt total diferite de scuter. Pt orice vehicul cu motor ai nevoie de permis de conducere. Pt a circula cu bicicleta pe drumurile publice ai nevoie doar sa ai 14 ani si un act de identitate valibil asupra ta.

| Ghimpekyle explică (pentru Superfata87):

Si eu am un cruiser dar nu ma duc cu el pe drum doar pe trotuar. In orasul meu nu ai voie pe drum decat de la 14 ani dar doar cu bicicleta. Asa ca ma duc pe trotuar.