| Fllyyper a întrebat:

am un Opel Omega B. Motor 2.5 TD versiunea cu motor de BMW. In cartea service a masini am vazut ca s-a folosit doar ulei 5 W 40. La service baietii au zis ca trebuie sa fac schimbul cu 10W 40. Masina are 250 000 km. Cum e corect?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Cel mai bine e sa bagi ce zice manualul altfel alterezi proprietatiile motorului si nu ofera randamentul adecvat.

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca iti consuma ulei treci pe 10W, e mai vascos, daca nu consuma ramai pe 5W ulei 100% sintetic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa un anumit rulaj, se trece la un ulei mai gros, daca motorul prezinta semne de uzura (consum ulei, batai, huruieli sau alte tacaneli, in special la rece).
Daca motorul merge ok, si nu auzi nimic suspect la el, mai ramai o vreme pe 5W40.