| Katalin_Balan_1989 a întrebat:

Buna am un opel vetcra b motor de 1, 6 16valve benzina si gaz
am o problema nu mai sta relantiu
pe benzina merge foarte bine
pe gaz trage foarte bine doar ca nu mai sta la relanti si daca se opreste pe gaz porneste foarte greu
mentionez ca am aceasta problema de vreo saptamana e can am schimbat antigelu.
a ramas fara apa peste noapte pana a doua zi si dupa ce am ce am bagat antigelu mi sa congelat plamanu si am turnat apa calduta
a mers putyn normal dupa care au inceput problemele.
ast sugesty la problema mea daca se poate
va multumesc

1 răspuns:
| Claudiu15g a răspuns:

1. treaba cu relanti-ul poate sa fie de la clapeta de accelartie, sa fi intrat mizerie acolo.
2. tu ii bagi antigel sau apa? Daca ii bagi apa sa fii sigur ca este de la asta. la un motor trebuie antigel sau paraflu (paraflu se foloseste mai mult la masinile italienesti dar este mult mai bun decat antigelul si se poate pune si la celelalte marci de masini)
3. in caz ca i-ai bagat apa. goleste toata insalatia cate se poate de bine, sa nu mai ramana absolut deloc si bagai antigel sau paraflu. In caz ca e clapeta, ia un spray degripant si curata cu o carpa si pe langa asta schimbai si filtru de aer ca d'asta a intrat mizerie acolo.
Bafta!