| Stanciu_Cristiana_1990 a întrebat:

am un smart si am constatat ca zilele ploioase il transforma in piscina...tin sa precizez ca intra apa in usi si doar in usi, a mai patit cineva stie cineva pe unde poate intra si cum rezolv problema asta? Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Majoritatea masinilor au usile proiectate sa circule ceva apa prin ele. Chederele de la geamuri nu pot fi perfecte, in plus, se mai formeaza si condens in portiera.
Pentru asta, au scurgeri in partea de jos.
Deci, nu e o problema sa mai ajunga apa in portiera, atat timp cat scurgerile functioneaza. La tine, probabil s-au infundat acele scurgeri, daca zici ca ai apa in portiera. Se rezolva cu desfacut, curatat, evantual gauri suplimentare (2-3 gauri de 2mm sunt suficiente, daca sunt date unde trebuie).
Daca e foarte multa apa, probabil si chederul sta rau, sau poate o alta garnitura ceva, pe la maner, de exemplu.
Asigura-te insa ca e vorba de apa in portiera, si nu pe langa; daca iti ajunge apa pe langa chederul portierei, problema e mai complicata, rezolvarea ar fi reglarea portierei si inlocuirea chederului.
Daca ai trapa, poate fi principalul 'suspect', daca garniturile trapei se strica, sau scurgerile se infunda, iti ploua in masina la prima ploaie.

1 răspuns:
| saftaiiustin a răspuns:

Nu stiu la ce te-ai referit cand ai zis SMART dar la usi poti pune simplu o izolatie sau cu ceva pus peste usa

Sper ca am inteles bine problema

FUNDA? :3