| anonim_4396 a întrebat:

Am un Vw Bora din 2000 motor 1.4 16vadusa din Austria si vreau sa stiu ce euro e pentru ca pe actele de Austria nu scrie ce euro e, stiu ca daca fac RaR aflu cat e taxa, dar ce fac daca e o groaza de bani taxa plus alte taxe daca nu am bani aia happy asa ca vreau sa aflu cumva cat poate fi taxa la ea va rog sa raspundeti cei care stiti.

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stiu ca motorul de 1.6 e Euro 2

http://www.autobook.ro/......37705.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intri pe www.mobile.ro
Cauti masini identice cu a ta (an, versiune, motorizare), si vezi ce emisii sunt trecute acolo, apoi intri pe site-ul ANAF pentru a calcula taxa.
Asta, bineinteles, doar informativ.
Norma de poluare in care va fi incadrata la RAR in urma procesului de omologare, va fi cea dupa care se va calcula taxa.
Vezi ca se mai practica mici 'bonusuri' la RAR, ca sa iasa emisiile ca de fabrica.

| nigearares a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da si asta e adevarat, m-am uitat pe site si am vazut ca sunt din acelasii an cu acelasi co2 euro 4 Dar cum zici tu poate fi daca la RAR iti da euro 3 sau 2. Daca nu ai cunostinte cum se plactica? poti vorbi cu ei sau cum si cat trebuie sa le dai sa fie totul bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru nigearares):

Un 'caragiale' se poarta, il lasi in spatiul de la portiera sau cel mai bine in bord, jos pe la scrumiera, iar cand ii predai actele si masina, ii spui discret ca are "ceva" acolo. Daca ii accepta (cel mai probabil), stie el ce e de facut, nu trebuie sa discuti nimic.
Masina oricum trebuie sa fie perfecta in rest (vopsea buna, parbriz, faruri si stopuri intacte, frane perfecte, trusa, triunghiuri, anvelope de dimensiunea omologata).

| nigearares a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina e foarte perfecta, in afara ca am 2 becuri aprinse in bord.dar am sa le rezolv inainte de a merge la Rar.

| nigearares a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Se pare ca am sa dau funda doar dupa ce fac rar si vad cat e taxa laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru nigearares):

Daca unul din becurile alea e galbenul "check engine" (in forma de motor, la Golf/Bora), e posibil sa ai gaze 'nasoale'.
Motorul 1.4 16V e slab, cam toate trecute de 100. 000km mananca ulei, si asta iti afecteaza emisiile, plus ca 'irita' sonda, iar aceasta poate modifica amestecul de combustibil, si din nou, nu stii ce emisii mai are, cand se intampla asta.
Poti merge la orice statie ITP de cartier, sa platesti un test de emisii, sa-ti zica baietii de acolo "cat de naspa" e.
Eu de exemplu am dus masini tot cu 'bonus' la ITP, care nu scoteau fum, nu aveau becuri in bord, dar n-au trecut de testul de gaze. Au adus baietii alte masini, si au masurat gazele de la alea, ca sa treaca laughing
Odata cand eram la coada la RAR, era in fata mea o putrezeciune de Golf 3 diesel, fumega precum un autobuz ROMAN din 1986, iar nenea inginerul tinea sonda aia pe langa toba... laughing Semn ca era un "baiat fin" cu ea, si a avut grija sa aiba tot ce trebuie.
Apropo de RAR, unii baga 'eseu de caragiale' printre acte, dar e riscant sa pui asa, daca nu stii mersul, ca poate nu apuci sa ii spui ce e acolo, sau ii spui si te refuza. Varianta cu bordul e cea mai buna, ii pui acolo jos dar la vedere, ii spui de ei, si astepti rezultatul.

| nigearares a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Chek energi e aprins si un aerberg sau aprins intro dimineata cand am pornit masina a fost un ger de crepau pietrele si sau aprins cand am pornit masina si nu sau mai stins.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru nigearares):

Las-o cu o borna scoasa, peste noapte. In acest mod "uita" unele erori. S-a intamplat asa la un Polo lasat la mine, o saptamana a mers fara "check engine" aprins, dupa care a revenit.
Vezi ca la faza asta, cu deconectat bateria, s-ar putea sa iti ceara codul casetofonului, daca e cel original.

| nigearares a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa am sa fac pot sa iau bateria de tot jos ca ori cum nu umblu cu masina, dar am auzit ca nu este prea bine sa dai bornele jos.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru nigearares):

Se reseteaza partial computerul, si iti cere codul casetofonului in unele cazuri.
Altceva nu se intampla.
Daca pornesti si e fara becul galben aprins, incearca sa mergi ca la carte cu ea, adica fara sa o turezi la rece, fara sa o turezi pe loc, si o conduci normal, intre 1500-2500. Poti sa treci de 2500, dar cand e cald motorul.

| nigearares a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok am inteles multumesc frumos.am sa incerc, numai bine

| OldSoul a răspuns:

Iese euro 4, taxa e undeva la 250€

| nigearares a răspuns (pentru OldSoul):

Sper sa fie asa.

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Cum ar putea sa iasa euro4 cand normal asta a fost introdusa abia prin 2005 iar masina e din 2000?

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Ceea ce zici tu e valabil pentru motorina, benzina e cu o norma inaintea motorinei.
Vectra b, 1.6 16v din 98 a iesit euro3, Skoda fabia din 2000 cu motor de 1.4 a iesit e4.
In cauzul de fata ramane de vazut, depinde si de luna fabricatiei.

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Aha, o sa ma mai informez atunci

| yallview a răspuns:

Salut! in cartea de Austria poate scrie oricat, important este cat scoate la REGISTRUL AUTO ROMAN, ei iti pun norma de poluare si in functie de ea platesti taxa!

| AdrianWolf24 a răspuns:

E Euro 4