| byka a întrebat:

Buna dimineata!
Un ajutor va rog frumos?!
Am cumparat o masina la mana a doua,are numere rosii dar niciodata nu a fost trecuta la fisc!
Intrebarea mea este,imi mai trebuie fiscalul de la ultimul propietar sau pot,ca noul propietar sa o trec la fisc, sa nu imi mai trebuiasca fiscalul de la vechiul propietar?!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru inmatricularea pe tine si apoi inscrierea la organul fiscal ai nevoie si de fisa de inmatriculare vizata de organul fiscal sau certificatul de atestare fiscala de la vanzator, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"ART. 8. (1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectueazã în baza urmãtoarelor documente:
a) cererea noului proprietar. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicitã în cerere;
b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cãrei model este stabilit conform reglementãrilor legale, semnatã de fostul şi noul proprietar, vizatã de organele fiscale competente ale autoritãţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscalã emis de autoritãţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesarã depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completatã cu datele acesteia;
c) cartea de identitate a vehiculului, în original şi în copie;
d) documentul care atestã dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmeazã a fi înscrisã şi o altã persoanã, se va prezenta actul de identitate sau, dupã caz, documente care sã ateste dobândirea personalitãţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
f) dovada efectuãrii inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate a acesteia;
g) copia documentului de asigurare obligatorie de rãspundere civilã pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate a acesteia;
h) dovada plãţii taxei de înmatriculare;
i) certificatul de înmatriculare al fostului proprietar, în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;
j) plãcuţele cu numãrul de înmatriculare, dacã noul proprietar are domiciliul, reşedinţa sau sediul pe raza altui judeţ decât al fostului proprietar;
k) dovada plãţii contravalorii certificatului de înmatriculare;
l) dovada plãţii contravalorii plãcuţelor cu numãrul de înmatriculare, cu excepţia cazului în care acestea se pãstreazã de cãtre noul proprietar;
m) certificatul de autenticitate al vehiculului, cu excepţia autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice, pentru cazurile stabilite de reglementãrile în vigoare;
n) procura specialã, dupã caz."

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am si eu o intrebare despre interpretarea acestei legi: daca am cumparat o masina inscrisa RO, am trecut-o la impozit imediat (deci certificat fiscal + fisa de inmatriculare), insa nu ma prezint acum la inmatricularea propriu-zisa, ci peste cateva luni, vor fi ceva probleme?
Mai exact, masina e cumparata in noiembrie, la inceputul lui decembrie o declar la mine la primarie, iar la inmatriculare merg undeva pe la primavara.
Ma mai pot folosi de fisa de inmatriculare de acum, vizata de mai mult de 30 de zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pot sa fie probleme serioase, daca vanzatorul radiaza masina si dupa aceea ti vei fi prins circuland cu ea pe drumurile publice, vei savarsi infractiunea prevazuta si pedepsita de art.334, alin.4 Cod penal, citez:
"(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă."
Vezi ca trebuie sa faci inmatricularea in maximum 30 de zile de la cumparare. Fisa de inmatriculare este valabila.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asta nu e o problema, am stabilit cu vanzatorul ca ma voi folosi de actele sale inca maxim 6 luni.
Deci, in trafic nu pot fi depistat, masina este doar retrasa de la fisc, nu au declarat instrainarea la politie.
Deci, sa presupunem ca nu s-ar circula cu masina, daca merg cel tarziu in aprilie, cu fisa de inmatriculare vizata de ambele primarii in noiembrie/decembrie, nu voi intampina probleme?

| Ioandelasal a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu stiu exact dar fisa de inmatriculare nu cred ca este valabila atata timp, mai ales dupa sfarsitul anului. Ar fi bine sa te interesezi la organul fiscal sau poate scrie pe fisa cat este valabila.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ioandelasal):

La primarie mi-o primesc in termen de 30 de zile de la radierea fiscala a fostului proprietar. Am si gasit lege care prevede amenda de pana la 200 de lei, in caz ca nu o declar la fisc in 30 de zile.
Insa despre partea de la inmatriculari, n-am gasit nici o sanctiune propriu-zisa, sau procedura, daca depasesc 30 de zile de la cumparare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Exista, in OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, o contraventie privind preschimbarea certificatului de inmatriculare, la art.101, alin.1, pct.4, citez:
"4. neîndeplinirea obligaţiilor de preschimbare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare a autovehiculului şi tractorului agricol sau forestier ori remorcii în cazurile prevăzute de lege;"
Sigur ca se poate discuta daca in cazul tau este vorba de o preschimbare sa o noua inmatriculare, dat fiind ca si la o noua inmatriculare se schimba certificatul de inmatriculare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, dar legea aia cred ca se refera la depistarea in trafic cu talonul instrainat.
Eu eram curios daca o sa intampin probleme la DRPCIV, dar o sa le adresez o intrebare direct lor.
Multumesc de raspunsuri!
Si scuze pentru off-topic, initiatorului happy

8 răspunsuri:
| Magda2016 a răspuns:

Da si bunicul meu a cumparat o masina tot la fel raspunsul meu este din cate stiu eu da iti mai trebuie dar mai bine intreaba