| bogdan1430 a întrebat:

Buna seara TPU. Ce pare aveti despre motorul 1.6 diesel, 105CP de la Skoda Octavia? Este fiabil, este suficient de puternic pentru o masina de dimensiunile ei, este economic?

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Salut.Este un motor extrem de fiabil, cu o putere suficienta spre foarte multumitoare, cu un cuplu impresionant, trage excelent de bine si de fugit fuge lejer 190-200 km/h dar in Romania mai mult de 170 nu ai unde.
Skoda Octavia este o masina foarte fiabila, cea mai cautata masina din gama Skoda, deoarece are un pret foarte bun pentru calitatea/fiabilitatea/puterea care o ofera.
Daca doresti sa intentionezi sa cumperi un astfel de model eu iti zic de pe acuma, nu sta pe ganduri si cumpara cu incredere.De asemenea acest motor s-a pus pe modelele Fabia,Octavia,Golf VI,VII,Passat, Polo, Toledo, Leon, Ibiza.
Bafta!

| xBlaise a răspuns (pentru Florian20405):

De unde dracu 190-200km lejer? Deja de la 190 urca greu. Mie unul mi se pare caroseria mare si grea pentru un astfel de motor... Si pe golf mi se pare aiurea fiindca parca nu mai trage asa de puternic motorul cum trage cu un 1.9 tdi. Dar asta e parerea mea. happy

| Florian20405 a răspuns (pentru xBlaise):

:))))
Uite man aici: https://www.youtube.com/watch?v=p-djfSW-vDQ
Si da, este un bun inlocuitor la 1. 9TDI, din potriva are un atu mare fata de 1.9, consumul este mult mai mic, impozit mai mic, nu cu mult dar e...

6 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

Acelasi motor stiu ca e si pe golf 6 si avea probleme cu volanta. In rest pare ok, un bun inlocuitor al celui de 1.9.

| bogdan1430 explică (pentru MariusF23):

Multumesc Marius. In general motoarele de la VW au probleme cu volanta, este "boala " lor. Am mai avut o skoda si un golf si aceleasi probleme au avut. O zi buna happy

| Florian20405 a răspuns (pentru bogdan1430):

Am avut si Skoda si Vw, dar se pare ca sunt norocos, nu am intalnit aceasta problema. big grin si in general pe cine cunosc cu masini vw, skoda nu au avut exceptand cateva passaturi happy

| MariusF23 a răspuns (pentru bogdan1430):

Noroc ca nu e cu masa dubla ca la 2. 0TDI ca era foarte scumpa reparatia, in rest nu am ce zice, doar repet ca e un foarte bun inlocuitor al raposatului 1.9