| RamonaG13 a întrebat:

Buna seara, TPU! Cum e mai convenabil: sa duc masina din strainatate in Romania pe roți sau pe platforma? Momentan ma aflu in Belgia, dar in aprilie voi pleca definitiv in Romania. Masina este pe numele unei rude deoarece am doar 19 ani si asigurarea aici este foarte scumpă. Dacă vreau sa o duc pe roți in Romania, ce documente sunt necesare( act de vanzare-cumpărare etc)? De asemenea, ce documente imi trebuie sa o duc pe platforma? Un pret estimativ pt ambele situații? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu siguranta iesi mai bine daca vii cu masina pe roti, insa iti trebuie un act de imputernicire (procura), intre tine si ruda, daca aceasta nu va fi in masina, la eventualele controale.
Pe platforma nu prea se cere nici un act, fiind vorba de un drum in interiorul UE. Daca masina are numere, nu prea intreaba nimeni de ea, in caz de un control amanuntit, este suficient sa prezinte un act de identitate al masinii (certificat de inmatriculare sau cartea de identitate).
Pretul este in functie de consumul masinii si ce mai consumi pe drum, vignete, si eventual hotel. Cu siguranta combustibilul masinii este mult mai ieftin decat combustibilul platformei si pretul transportului.
In plus, si tu trebuie sa ajungi in Romania, si banuiesc ca ai ceva bagaje... Daca iti mai raman locuri libere, poti pune anunt pe retelele de socializare, poate iei "la ocazie" pe cineva, si iti mai rotunjesti costul calatoriei.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca o duci tu te costa 250€ cu hotel in Ungaria inclus.
Dca o duci cu platforma 500€ platforma plus transportul tau.