| Pepe22 a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa cumpar un atv pana in 49 cmc si ce acte am nevoie?

Răspuns Câştigător
| cornelmircea1980 a răspuns:

Inregistrare atv-moped primarie Pentru a putea fi inregistrat trebuia sa aiba ITP la zi RAR. cerere de înregistrare a vehiculului
actul de proprietate al vehiculului în copie, în limba română (factură sau contract de vânzare-cumpărare)
dovada efectuării inspecţiei tehnice potrivit legii. Se va obţine carte de identitate cu folie de securizare (aveam deja) şi talon de inspecţie tehnică periodică valabilă, eliberate de Regia Autonomă "Registrul Auto Român", care se vor depune în copie. Excepţie de la prezentarea talonului de inspecţie tehnică periodică fac mopedele care deţin certificat de garanţie valabil, acesta depunându-se în copie
actul de identitate al solicitantului în copie
dovada de plată, în copie, a contravalorii certificatului de înregistrare, precum şi a plăcuţelor cu numerele de înregistrare (la Taxe şi Impozite, în Primărie). Prima data mergi cu dosarul la ei si acolo iti dau o foaie cu ce ai de platit la Taxe si Impozite. Platesti si chitanta se depune la dosar.
certificat de atestare fiscală a plăţii impozitelor şi taxelor prevăzute de lege către bugetul local, în copie. Ca sa demonstrezi ca nu ai nici o datorie la primarie… Se ridica tot de la primarie, depui o cerere si revii peste 2-3 zile.

noutate: din ianuarie 2013 mopedurile se pot conduce doar cu permis de conducere obtinut de la Politie, pentru categoria AM. Atestatul nu mai este valabil. Daca luati permisul pentru orice alta categorie, categoria AM este adaugata automat. Adresati-va scolilor de soferi pentru detalii suplimentare pentru categoria AM.

| Pepe22 explică (pentru cornelmircea1980):

Si toate taxele cam cat costa?

| cornelmircea1980 a răspuns (pentru Pepe22):

Mult nu dar este multa alergatura si bataie de cap si sa ai 18 ani

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ulitele satului sunt drumuri publice.
Oricum tu nu-l poti cumpara singur, trebuie sa-l cumpere un parinte. Are nevoie de actul de identitate si bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce faci cu el daca vrei sa il cumperi? ca pana la 16 ani oricum nu ai voie sa il conduci

| Pepe22 explică (pentru suntserios):

Stiu ca pe drumurile publice nu am voie dar eu stau la sat.

| hydrantmarian a răspuns:

Nu iti lua, eu am 14 ani si mi-am luat scuter, si am luat o tranta de nu imi mai trebuie.