| PinkHD3 a întrebat:

Am 15ani si vreau sa imi cumpar un scuter de 49cmc.
Sunt dintr-o comuna. Intrebarea este daca il inscriu pe comuna imi trebuie permis ca sa circul prin comuna?

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

Orice are motor cu combustie interna( benzina sau motorina) are nevoie de permis ca motor poti doar de la 16 ani sa dai de carnet fiindca asa e legea poti sa il conduci doar pe camp.( eventual prin padure dar sa nu te pierzi).

6 răspunsuri:
| Sh0ck a răspuns:

Desigur ca iti trebuie permis pentru scuter ca sa circuli cu el. Altfel risti sa primesti amenda.

| suntserios a răspuns (pentru Sh0ck):

Ar fi simplu sa primeasca doar amenda... conducerea fara permis e infractiune insa si se face dosar penal

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru orice vehicul cu motor ai nevoie de permis de conducere conform legislatiei rutiere. In cazul tau ai nevoie de cat AM care o poti lua dupa ce implinesti 16 ani

| PinkHD3 explică (pentru suntserios):

Stiu ca trebuie permis dar... prin comuna mea nu are nimeni. ne cunoastem si cu politisti ca sunt doar 2. si sunt tot de aici si. nau treaba daca avem tot ce trebuie.

| suntserios a răspuns (pentru PinkHD3):

Zi-ne si noua comuna aia sa facem o sesizare la DNA, nu de alta da poate intr-o zi trece un nevinovat pe acolo si un viteaz din astia toti care nu au permis si sunt protejati de politie o sa il faca afis pe asfalt

| EneCristian a răspuns (pentru suntserios):

Sunt tare curios daca sesizarea ta la DNA va fi luata in considerare.