| EmilTraian95 a întrebat:

Buna TPU am o problema la masina, cand sa o pornesc da un "pâc" ( sunet ) scurt si nu porneste ar putea fi de la electromotor? de asta imi e cel mai frica bateria e ok adica se aprind farurile si tot si merge casetofonul... care sunt simptomele unui electromotor stricat?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Electromotorul consuma enorm, e posibil sa se aprinda farurile, sa mearga tot, dar cand sa pornesti motorul nu invarte... Incarca bateria, sau incearca sa o pornesti impinsa, las-o sa mearga 10 minute si incearca din nou o pornire.
Eu la una din Dacii am avut probleme multi ani, ziceam ca e electromotorul dus, ca bateria e obosita... Cand colo, aveam contactul uzat, si nu alimenta corect aprinderea si electromotorul.
Tot asa pateam, aveam bateria buna, si cand sa pornesc, facea un click si atat. Iar cand se incalzea, daca o opream nu mai pornea... Dupa ce am schimbat contactul n-am mai avut nici una din problemele astea.

| nifron a răspuns:

Electromotoru sau dus carbunii

| EmilTraian95 explică (pentru nifron):

Ma va costa mult asta? trebuie schimbat tot electromotorul sau se pot inlocuii carbunii?

| DaDan12 a răspuns:

Scoate casetofonul, ala face repede scurt. Verifica siguranta de la clancson daca nu e el înseamnă ori injectoarele ori electromotorul!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru DaDan12):

Poate ne explici mai pe larg cum poate influenta siguranta de la "clancson" sau injectoarele faptul ca electromotorul cupleaza dar nu se invarte.

| EmilTraian95 explică (pentru DaDan12):

Nu ma pricep asa bine la partea asta insa are carburator nu injectoare cel putin din ce spunea tata despre ea