| vladionut94 a întrebat:

Buna TPU am o problema la un scuter first bike dynamic cu motor modificat la 80cm3 ieri a mers totul perfect la scuter si astazi ma plimbam pe strada cand aud in toba de esapament niste puscaturi si se opreste scuteru incerc sa il pornesc porneste dar nu se tureaza si tot pusca toba de esapament si daca las de accerelatie se opreste
ps:oare sa fie de la bujie sau ce problema plauzibila sa fie happy

4 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Incepe prin a schimba bujia, daca persita regleaza carburatorul

| Bybanu a răspuns:

Daca nu zdragane nimic in toba si doar se aude puscaturi, inseamna ca da rateuri.
Rate-urile vin din cauza aerului. Ori prinde aer pe undeva ori carb-ul.
Regleaza carbul, curata-l si pune-l la loc.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Amestec sarac in benzina si ceva aer fals + bujia, pe undeva poate trage aer fals, intre carburator si carter, contoleaza etansietatea, colier carburator si prinderea la cilindru, de asemenea vezi daca nu-i taiat, regleaza-i surubul de amestec, inchide-l de tot apoi desfa-l 1, 5 ture! Schimba-i bujia deoarece rateurile mai pot proveni de la o imperfecta aprindere a bujiei.Cam atat, salut si bafta!

| tehnic a răspuns:

Posibil sa fie de la bujie.Incercati sa o inlocuiti si vedeti daca face la fel.