| Alepa a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare in legatura de masini as dori sa imi cumpar un vw golf 5 dar nu stiu de care diesel sau benzina. Fac pe luna aproximativ 1000 km ce mi-ati recomanda sa imi iau si de ce. Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf 5 exista doar 1.9 TDI. Restul sunt niste chestii, poate mai au si motoare bune undeva mai "sus" (>1.8), dar alea 16v de 1.4 si 1.6 nu prea sunt fiabile, si in nici un caz economice.
Impresia mea cand am urcat intr-un Golf 5, a fost ca e un Punto cu scaunul dat in fata la maxim. Punto de ala de prin '95. Sau Corsa B.
Daca te incadrezi in buget, mai bine te uiti la Astra H 1.6 Twinport. E masina fata de Golf 5.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

In localitate sau in afara? La distanta asta, mai bine ai folosi transportul in comun. Nu de alta, dar vezi cum se misca incompetentii astia din guvern - taxeaza tot ce ai si ce n-ai, asa ca e de preferat sa ai cit mai putine bunuri taxabile.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru KodrutZ):

Vreau sa-ti zic ca in Italia majoritatea isi vand masinile si-si cumpara scutere. Cand vor sa plece in concedii, inchiriaza ceva. Au facut ei calculul si au ajuns la concluzia ca ies mult mai ieftin asa. In plus, nici nu prea ai unde circula cu masina in orasele mari acolo...

| KodrutZ a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Exact, de bine ce le e de cind cu UE-ul ma-si. La noi insa foarte putini au vreo urma de viziune financiara pe termen mediu/lung. Se bucura ca jitele ca primesc azi salariu/pensie/alocatie marita dar nu se gindesc care va fi efectul peste un an-doi...

| MariusF23 a răspuns:

La banii astia poti cumpara un ford focus sau opel astra, care-s mult mai ieftine la piese si mai economice.

| xBlaise a răspuns:

Ce buget ai? Daca spui bugetul dinainte poate iti recomand o masina mai buna...

| IonutMadalin1 a răspuns:

Diesel!

| Alepa explică:

Pai bugetul ar fi undeva la 4000 de euro si drumul va fi cam 30% in localitate si 70% in afara

| CosminALX a răspuns (pentru Alepa):

Ford focus 1.6 diesel 110 cp! Gasesti un focus dupa 2006-2007, km sub 150mii la 4000E, consum 4.2-4.5 mers economic 110 in afara, 60 in localitate.