| Dumii_Daniel_1994 a întrebat:

Buna TPU.As dori sa achizitionez o dacie 1310, omul care o detine.Proprietarul de drept a scris instrainat catre x, ca care acel x vrea sa mi-o vanda mie cu mentiunea asta pe talon...intrebarea este m-ar afecta cu ceva treaba asta? Sa-mi cauzeze probleme?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In momentul in care s-a completat instrainarea pe certificatul de inmatriculare, acesta mai este valabil exact 30 de zile, dupa care primesti o amenda usturatoare si retragerea certificatului, daca esti oprit in trafic.
Masina in cauza trebuie trecuta pe numele altei persoane. Dosarul de inmatriculare definitiva contine multe hartoage, poti cumpara masina si de la intermediar, insa ai nevoie de fiscal pe numele acestuia. Partea trista e ca trebuie sa achiti timbrul de mediu pentru masina, care probabil depaseste pretul pe care il are masina.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba-l cum are intelegerea cu privire la RAR, plata taxelor si impozitelor, asigurarilor.
Cu toate poti avea probleme suplimentare daca nu esti inteles direct cu proprietarul titular.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu vei fi obligat sa o inmatriculezi pe numele tau in 30 zile... si nu cred ca vrei sa platesti taxa de timbru la o dacie 1310

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mentiunea din talon este nula atata timp cat nu au facut Contract intre ei. Tu faci actele cu proprietarul masinii, nu ai nici o tangenta cu cel mentionat in talon care a intentionat s-o cumpere. Este ca si inexistent, nici nu se uita nimeni la acea mentiune. Este folosita cu mentiunea datei pentru ca legea prevede sa fie perfectate actele de VC in termenul legal de 30 de zile si daca il opreste un politist si nu s-a incadrat in lege ii poate lua talonul. Nu ai nici o problema daca vanzatorul s-a razgandit si o vinde altuia ( tie ).

| TrăieşteClipa a răspuns:

Las-o naibii de vechitura.
Toate piesele sunt din fier mort.In fiecare zi o sa pice cate ceva.
Intr-adevar sunt piesele ieftine dar sunt si proaste.

| mont a răspuns:

Trebuie sa ai adeverinta de neurmarire fiscala de la proprietarul din acte si de la intermediar pentru a o putea transcrie pe numele tau. Oricum tare am impresia ca actele costa mai mult decat masina.