| Alepa a întrebat:

Buna TPU as vrea sa stiu despre masini de exemplu :vw golf 5, opel astra h de care sa imi aleg diesel sau benzina cati cp sa aiba, ce motor si care este mai usor de intretinut dintre ele.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AndyPeScurt a răspuns:

Recomand golf 5 1. 9TDI 101cp.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai mai intai spune tu ce buget ai si la ce vrei sa folosesti masina, ca daca faci 10.000 km pe an nu are niciun rost sa iti iei un diesel.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei Golf 5, alege doar 1.9 TDI.
Daca vrei masina, pardon, Astra H, poti alege ce vrei, motorizarile lor sunt ok. Eu recomand 1.3 CDTI pentru urban/mixt, sau 1.9 CDTI pentru calatorii mai lungi.
Despre Astra H stiu ca este cam costisitoare la intretinere, dar se justifica, doar dupa cum arata. Daca prinzi una 1.9 CDTI de 150CP, deja ai racheta.
La Golf V intretinerea cred ca e ieftina, si mi se pare si normal, la ce comportament de Fiat Punto are... Pardon, Fiat face masini... Cu Polo din 2000 seamana Golf 5!

| MariusF23 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Jignesti generatia aia de polo...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MariusF23):

O jignesc pe aia, ca m-a dezamagit. Precedenta mi-a placut laughing Oricum, am vazut pe cutiile de piese, sunt multe piese de Golf 2, Audi 80 si vreo 3 tipuri de Seat in ele... Ceausescu era mic copil, ca punea pe Aro ceasuri de Dacie, si pe Oltcit fuzete de 1300... La partea cu 1300 chiar a fost chestie desteapta, a mutat discurile de pe cutie (care solicitau planetarele), la roata, cum e si normal.

| GhostRider02 a răspuns:

Golf 5 1. 9TDI 101cp.

| Diurpaneus a răspuns:

Alegrea unei masini implica multe:
-buget alocat
-ce vrei sa faci cu ea, adica sa o folosesti cu precadere in oras sau pentru naveta in afara orasului si alte criterii
Acum sa ma refer strict la ce ai intrebat, cel mai usor de intretinut e motorul pe benzina, dar consuma mai putin cel diesel. Cand tragi linie si socotesti cam tot acolo iesi. Asa ca ce-ti dicteaza inima si ochiul aia e sfant happy

| Alepa explică:

Pai eu folosesc masina si pentru oras dar si extra km fac pe luna cel putin 700 deplasearea la serviciu asta inseamna cel putin 32 km pe zi si buget undeva la 5000 de euro

| Alepa explică:

Deci eu vam întrebat ceva nu istori de masini pe care sa o aleg astea sau golf benzina sa motorina

| Alepa explică:

Scuze am vrut sa scriu astra mă omoară tastatura de la telefon