| AnAndrey1994 a întrebat:

Asi vrea ceva pareri! Asi vrea sa imi cumpar un Ford focus 2001 doar ca tipul scurt nu lung din Germania! Nu stiu sa cumpar cu motor de 1, 4 (75 cp) s-au 1, 6(101 cp).Cu care motor ar iesi mai ieftin la taxele de inmatriculare si la consum?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E o caroserie greoaie (chiar si cel scurt), nu stiu cat de bine se descurca cu 1.4.
Daca vrei motor mic si "descurcaret", ia-ti un Astra G de 1.2

| Florian20405 a răspuns:

Salut!
Cu taxe vei iesi cu siguranta mult mai ieftin cu 1.4 dar nu si cel mai econom, deoarece cum a zis si un coleg, caroseria este destul de grea pentru acel motor, si vei trage de el astfel si consum destul de mare.Acum ne zgarcim pentru max 200-350E pentru pretul cu care il vei achizitiona? La timbru la 1.6 platesti maxim 250-280E,depinde de co2.
Bafta! 1.6 16v WINNER!

| GhostRider02 a răspuns:

1.6 e mai puternici si mai econom.

| BlackAngels20022000 a răspuns:

Cu cel de 1, 4 ca este mai mic.http://www.auto.ro/calculator-taxa-auto uite aici poti calcula taxa