| FarmCristi a întrebat:

Buna TPU la un Volkswagen polo diesel din anul 2000 sunt multi 200.000 km?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru un motor diesel nu sunt multi.
Un motor diesel fiabil, pana la 200. 000km merge fara probleme, dupa care incepe sa ceara intretinere putin mai scumpa, pot aparea unele defectiuni mai scumpe (alternator, turbo, injectoare/pompa de injectie), dar daca e corect intretinut, nu face prea multe probleme, si poate circula in continuare corect, pana pe la 500.000 km.
Dupa 500. 000km deja e rabla, se aduna uzura mare la toate piesele, si nu mai renteaza reparatia.
Problema cu masinile SH ajunse in Romania este ca se dau km inapoi; o masina foarte bine intretinuta din Germania spre exemplu, care are un rulaj de 320. 000km e cumparata de un samsar roman, care o cosmetizeaza putin, sa arate impecabil, si ii modifica kilometrajul, setandu-l pe la 180.000-maxim 200.000km, chestie care nu poate fi depistata decat daca exista si evidenta reparatiilor efectuate in service, unde este scrisa data tuturor interventiilor, alaturi de kilometrajul masinii la acea data.
Din pacate, bisnitarii sunt atat de evoluati in tepe, incat falsifica si acele carti, sau rup foi din ele, ca sa nu apara unele vizite la service, cand masina avea mai multi km decat scrie acum in bord.
La cumpararea unei masini, e obligatoriu sa mergi cu un mecanic cu experienta, altfel poti lua teapa mare.
Nu lua un prieten care 'se pricepe' doar pentru ca are permis si stie sa completeze ulei, samsarii citesc din prima persoanele paralele, si iti baga niste poezii de ai sa crezi ca ai cumparat o masina de lux, iar cand mergi cu ea la o revizie, ai sa-ti pui mainile in cap.
Uita-te mai mult la masina, lasa vanzatorul sa-si spuna povestea singur. Daca esti atent, probabil ai sa realizezi ca se contrazice singur, fraza cu fraza. Intai spune ca e de acord cu test in service, daca ii ceri asta spune ca are si alti clienti, nu pierde timp, si tot asa...
Succes!

8 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Cam multi km pentru aceasta masina.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

200.000 km e cam mult iar daca masina e din anul 2000 (ceea ce inseamna ca are deja macar 14 ani) si caroseria e un fier vechi.

| Blamely a răspuns:

Nu, nu-s mulți.

| Gogu06 a răspuns:

E minim cat poti face cu un motor diesel in aceasta perioada. orice automobil diesel cu mai putin de 200 000km in 14 ani nu este rentabil, mai bine iti iei benzina.

| Florian20405 a răspuns:

Salut.Pentru polo diesel 200. 000km sunt multi? Nu, sunt chiar putini, el daca este intretinut cum trebuie minim 500.000 km trebuie sa mearga, fie el ca este sdi sau tdi. Daca ai vazut s-a facut un record cu o skoda fabia diesel 999. 999km reali, are acelasi motor cu polo, golf, octavia si acea fabia avea totul orginal pe ea inclusiv sistemul de esapament, era tot din anul 2000 dar sa-ti mai zic ceva, tu din 2000 la diesel crezi ca are numai 200. 000km? Pai un polo in Germania din 2010 are 160, 000 km reali si are numai 4 ani, d-apoi unul de 14 ani? Fi sigur ca polo tau daca e adus din Germania are cel putin 300. 000km mai ales daca e tdi, daca e sdi s-ar putea km sa fie reali
Deci polo e o masina fibila comfortabila si puternica.
Bafta! big grin (200.000 sunt putini)

| timeOUT a răspuns:

Tu ce crezi. ai in jur de 14.000 km/AN, eu cu scuterul am facut 25.000. DEci NU, nu sunt multi.

| AnaCool120 a răspuns:

Nu. happy