| Vladu_Ciprian_1999 a întrebat:

se poate vopsi binisor cu un compresor care are volumul de aer al buteliei de 25 l? Multumesc

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Dar conteaza si ce presiune scoate. Pistol adecvat sa ai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In nici un caz.
Te chinui cu unul de 50l, cu 25 abia iti umfli rotile.
De fapt conteaza mai mult debitul de aer, dar oricum trebuie o rezerva de aer cat mai mare, 25l se golesc in nici un minut.
Eu am butelie de 100l cu compresor de RABA + motor de 3-4kw. Cand l-am facut aveam impresia ca e bazat. In realitate e doar suficient, se poate si mai bine. Cea mai mare problema e consumul enorm de curent, intentionez sa-l trec pe benzina, cu un motor de scuter, cu ambreaj centrifugal.
Cu 25l poate mai reusesti sa gazezi o vopsea fara luciu, cu pistol simplu.
Daca dai vopsea lucioasa sau lac, cu pistol HVLP, o sa ramai fara presiune in scurt timp, si e grav, mai ales daca folosesti ceva cu intaritor, ca vopseaua deja aplicata se va intari, iar zona de unde continui o sa iasa cu coama, ca se suprapun straturile, nu se mai unesc.
La lac mai ales, dupa 2-3 minute nu mai ai voie sa faci nici retus, altfel gazezi urat. Trebuie aplicat uniform din prima, asteptat cat scrie pe cutie intre straturi, altfel daca il sufli cand el e in curs de intarire, il faci coaja de portocala.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si ce rezolvi? O ora de mers continuu a compresorului folosind motorul de 3KW costa 2 Lei, crezi o sa mearga motorul de scuter o ora in sarcina consumand doar 0, 3L de benzina?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ombladon):

Asa e, s-ar putea sa ies mai scump, dar problema actuala e si racordul de electricitate. Nu am trifazic, iar instalatia e veche, si ma pot trezi cu sigurantele sarite in timpul vopsirii...