| ClaudyuCLD a întrebat:

Tatal meu trebuie sa isi schimbe permisul de conducere auto. Si vreau sa stiu de ce acte are nevoie.

Răspuns Câştigător
| Andutu21 a răspuns:

Banuiesc ca ii expira.

Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente

a) cererea titularului (descarcă) se editează informatic la ghiseu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății contravalorii permisului de conducere;
b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,
c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;
d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – achitată la orice unitate CEC;
e) permisul de conducere, în cazul deteriorării acestuia sau pentru schimbarea numelui. În cazul pierderii sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);
f) documentul emis de o unitate medicală autorizată, în original şi copie, din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Greu sa dai un search... greu

https://www.google.ro/? gws_rd=ssl#q=acte+schimbare+permis

| cosmin0608 a răspuns:

Salut,
Ai aici toate detaliile despre inlocuirea, permisiului, in toate cazurile ce pot aparea. https://www.infobox.ro/lista-acte-necesare-schimbare-permis-auto/
Sper ca ti-am fost de ajutor.