| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU tocmai mi-am luat permisul auto si imi este putin frica atunci cand conduc pe strada deoarece nu ma pot concentra la mai multe lucruri deodata si la alti conducatori si la drum nu stiu daca asa e la inceput dar ajutati-ma cu niste sfaturi, funda!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Condu la inceput seara, pe drumuri mai putin aglomerate macar pana te obisnuiesti cu masina

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Te vei obisnui dupa cateva zile de condus, incearca sa conduci pe un drum unde te afli singurel. sa nu fie multe de observat. si poti incerca cu unele pastile.

| Roxin a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Spune-mi, te rog, ca raspunsul asta a fost o gluma. Cum sa ia pastile? Pastile pentru ce? Concentrare?
Pe un drum unde sa nu fie multe de observat? Serios? Pai si cum mai invata sa se descurce si sa isi dezvolte abilitatea de a observa daca nu are ce sa observe?
Sper ca nu ai permis.

O zi buna!

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Roxin):

Am permis pentru motociclete. si crede-ma mai bine prefer sa merg dracului pe un drum unde nu sunt asa multe masini. uni mai fumeaza. si arunca restul pe geam. si ai sanse mari ca sa primesti unul de ala fix in haine si sa faci accident sau sa iti ia si hainele foc. si ala nu pateste nimic. Asa ca. crede-ma ca stiu cum e. m-am oprit in trafic si am luat restul la o tigara si i l-am aruncat inapoi in masina ca era gunoiul lui. uni oameni au emotii in timp ce se afla la conducerea unei masini si o emotie o treci usor cu usorul prin etape mici. nu direct prin etape mari.

| Roxin a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Pai nici nu am spus sa treaca prin etape mari. Din contra, daca citeai mai atent raspunsul meu, intelegeai.
Un bun sofer trebuie sa treaca prin orice situatie ca sa capete experienta.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Roxin):

Si ar fi putut sa treaca prin fiecare etapa incet si bine. Decat sa faca un accident din prima. mai bine sa le ia pe toate pe rand

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! In principiu subscriu la ceea ce a zis Roxin. Relaxeaza-te si pastreaza-ti calmul. Nu stiu de unde esti, insa daca locuiesti in Bucuresti incearca macar pentru o perioada sa eviti orele de trafic si implicit aglomeratia. Orice lucru care implica atentie e greu la inceput, insa cu timpul te vei obisnui si-ti vei aduce aminte razand e momentele astea. E important sa nu te descurajezi si sa exersezi.

| Roxin a răspuns:

Buna!

Sincer sa fiu, dupa ce am luat permisul si m-am urcat singur la volan, am avut aceeasi frica pe care o ai tu.
Ideea e sa fii cat mai relaxat/a. Atentia ti-o formezi in timp. Incearca sa nu te aventurezi din prima in zone aglomerate, situatii de trafic complicate.
Incearca sa nu mergi foarte tare ca sa ai timp sa observi din timp semnalele si desigur, ceilalti conducatori. Daca stii bine regulile de circulatie, nu ar trebui sa ai probleme prea mari.

O zi buna!