| Rares1223 a întrebat:

V-as ruga daca stiti sa imi spuneti, la un Fiat Punto din 2002, ce putere are casetofonul original de pe masina adica cati W distribuie la boxa dreapta/stanga fata, boxa dreapta/stanga spate, pentru ca vreau sa le inlocuiesc pe cele din fabrica cu unele mai bune si nu stiu exact cat poate duce radioul original sau daca trebuie sa il schimb si pe acela. Multumesc mult!

1 răspuns:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Cand inlocuiesti difuzoarele trebuie sa fii atent la:
diametru adica identic du ce ai
impedanta musai de 4 ohm
sensibilitate in db care trebuie sa fie cat mai mare.
Un dif de 89 db se va" auzi "(Urechea percepe logaritmic, dar este alta poveste.)de doua ori mai incet decat unul de 91.
Cel mai performat casetofon alimentat la 12v nu poate trce de 22 W rms pe canal din limite fizice.
Iar si cel mai amarat difuzor din comert suporta de 22W rms.
Si aici discutam de putere maxima cu 10%distorsiuni adica gajaieli.
Cauta ceva de marca buna( Alpine, Pioneer, etc de exemplu) si ai rezolvat tot.
In general nu ai mai mult de 5-6 W rms pe canal.