| anonim_4396 a întrebat:

unde se plateste taxa de inmatriculare si taxa de talon si stiti daca este aceeasi cu taxa de certificat?

9 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Taxa de prima inmatriculare se calculeaza la ANAF, dupa 1-n zile iti da rezultatul si te duci si platesti la Trezorerie. Talon = Certificat de Inmatriculare - plata la CEC. Daca nu s-a schimbat ceva mai recent. Vezi si asta -
http://www.cristianscutariu.ro/......la-masina/

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Certificat de Inmatriculare = talon.

| suntserios a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

De fapt e

taxa de mediu la anaf
taxa de inmatriculare la primarie
taxa de talon/certificat la CEC

| TheLovelyGhost a răspuns (pentru suntserios):

Buna, am platit taxa de inmatriculare la primarie si este 60 de lei, dar nu stiu daca se plateste sigur taxa de talon la CEC

| TheLovelyGhost a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

La ANAF se plateste taxa timbrului de mediu, acum am aflat dar nu stiu ce raxe se mai platesc dupa astea

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru TheLovelyGhost):

Eu asa tin minte ca talonul la CEC l-am platit. Asta e pentru ca nu este o taxa care intra la buget ci plata " cartonului " fizic. Aceasta plata se pune la CEC pentru ca se duc banii intr-un cont ( al politiei, al celor care fac talonul, nu stiu ce cont e ala )

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru TheLovelyGhost):

E greu sa citesti linkul? Ai tot traseul acolo.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

" taxa de inmatriculare la primarie " - Vorbesti de fisc nu de primarie. Clientul nostru si asa e derutat, il naucim de tot.

| suntserios a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu la fisc, la departamentul finante de la primarie. La fisc sau anaf cum i se mai zice se plateste taxa de timbru