| anonim_4396 a întrebat:

Buna vreau niste pareri, as vrea dupa ce iau permisul de conducere sa imi iau o masina si nu stiu ce masina imi place foarte mult bmw x5 voi ce ziceti de masina asta? ce masina as putea sa imi iau pentru inceput e buna masina asta?

Răspuns Câştigător
| Pardelian a răspuns:

BMW X5 NU ESTE O MASINA PT INCEPATORI.
Mai bine o masina second-hand-pana scapi de portocale si apoi sari la ce masina exotica iti permiti

20 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca as plati bilet ca sa vad un X5 cu mamaligi in geam!
Stau si ma intreb: daca X5 e "pentru inceput", dupa ce scapi de mamaligi, ce urmeaza? McLaren? Sau, poate un Ferrari de F1?

| ridhimagupta a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Du-te la cinema daca vrei sa vezi, cred ca voi raspundeti doar ca sa va aflati in treaba

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru ridhimagupta):

Regrete eterne! Cand pui asemenea intrebari, trebuie sa te astepti la asemenea raspunsuri! Inghite galusca si muta intrebarea la Adolescenti. Poate ca, pe aia, ii impresionezi cu "dulapul tau pe roti".

| ridhimagupta a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Pana nu primiti voi o injuratura buna nu va potoliti

| vw9378 a răspuns:

Sincer sa iti zic, nu ti-as recomanda x5 nici daca ai avea permis de 10 ani. Daca vei folosi masina in oras (cum si banuiesc ca vei face), va fi un chin sa o parchezi, sa intri pe strazi inguste, etc. A cam apus era masinilor mari, deoarece nu au prea mare folos, exceptand daca locuiesti la munte. Ceva care sa arate bine, sa fie de dimensiune mica-medie, eventual un hatch, si cu cat mai multe optiuni pe ea ar fi alegerea ideala. Te poti orienta catre o Alfa Romeo. Povestile despre fiabilitate scazuta de acum 20 ani sunt mituri. Cine a desfacut un motor cu 2 axuri cu came si variator de faze pe axa cu came de admisie stie la ce ma refer. Sunt masini serioase. Te poti uita si catre altti producatori, intrucat ofertelel sunt variate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Awwww iti cumpara taticul X5?

Ai grija, neaparat sa il parchez pe vreun trotuar sau sa il lasi pe avarii in mijlocul strazii.

| ridhimagupta a răspuns (pentru suntserios):

Stii ce, daca nu poti sa raspunzi serios da next la intrebare

| suntserios a răspuns (pentru ridhimagupta):

Daca tati iti ia dulap pe roti ce rost mai are sa iti raspundem noi la intrebare? daca o sa iti zicem sa iti iei un logan de 5000euro in loc de x5 de 90.000 euro o sa ne asculti?

| ridhimagupta a răspuns (pentru suntserios):

Nu ti-am spus eu raspunde-mi si tu la intrebare, daca poti sa raspunzi serios bine daca nu nu mai raspunde

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E naspa, "phata", acum toti manelistii 'are' X6, cu 5 te faci de mila...

| pufulescu a răspuns:

Ia-ti ceva second-hand ieftin, la vreo 2000 de euro pana inveti sa conduci. Nu iti spun marca fiindca nu am ce sugestii sa dau, orice e bun pana te obisnuiesti cu condusul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aoleu laughing, pentru inceput x5?
Deh fiecare cum are posibilitatea in buget, foarte bine daca iti iei x5, dar ai grija cu piciorul sa nu dai pana la fund, ca... Doamne fereste primul stalp/pod s-ar putea sa iti apartina, sau daca vrei sa te dai putin "smecher" in fata colegilor/iubitei si etc, s-ar putea sa accelerezi si peste... o limita a ta laughing
Bmw-ul este masina puternica, ca lux este si nu prea, depinde dar ca inceput nu iti recomand mai mult de un motor 1.9, 2.0 diesel/benzina, sau 1.6 benzina, un opel, un audi mai 2008-2009, stiu si eu, altceva, nu atat de puternica din prima. Sau un golf 5/6?
De curiozitate ce x5 iti vei lua?

| ridhimagupta a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu si am intrebat daca ar fi buna masina

| anonim_4396 explică (pentru ridhimagupta):

... Tu sincer cred ca nici nu stii cum arata, la cum spui "Daca ar fi buna", uita-te si tu pe site-urile de masini auto.ro, autovit, olx, si vezi, o fi buna?laughing Da Doamne si mie banii aia pentru una de 40.000 nu mai mult laughing aoleu...

| ridhimagupta a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu stiam cum arata logic ca nu intrebam de masina asta.aoleuu

| anonim_4396 explică (pentru ridhimagupta):

Autovit.ro,olx.ro, auto.ro, sigur nu stiai? Sau vroiai sa faci putin asa la "caternica" ca de incepator?

| ridhimagupta a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca stiam nu puneam intrebarea doar ca sa ma aflu in treabba cum fac unii utilizatori pentru a primii puncte

| DjNick112 a răspuns:

Probabil nu ai idee la cat ajunge un x5, bine, poti gasi si mai ieftin in jur de 10.000 de euro, dar ma tem ca il vei tine in garaj mai mult deoarece motorina/benzina costa.

Pentru inceput poti lua un passat/golf 4 1.9 tdi sau un audi tot 1.9 tdi a4 sau a6 din 97-2002

| xBlaise a răspuns (pentru DjNick112):

Prima masina a mea a fost phanteon 3.0 diesel 224cplaughing Crede-ma ca a fost cea mai handicapata masina pana m-am obisnuit cu ea. Pe langa faptul ca, consuma si mult, cand aveam tendinta sa depasesc ma baga in scaun fiindca nu stiam ce-i poate "pielea".
Sa revenim...Recomand pentru inceput o masina cu motor sub 90cp, nu conteaza vechimea, conteaza sa incepi cu ceva mic, sa consume putin, sa te obisnuiesti cu acceleratie, depasirile, ambreajul, schimbatorul si dupa poti sa-ti iei orice masina vrei tu, dar acum vad ca-i la moda sa ai cea mai scumpa masina din cartier, dar da-o in colo de moda, ia-ti ceva mic, ce nu consuma, ca in Romania nu ai ce face cu motor peste 2.0 si 140cp.

| DjNick112 a răspuns (pentru xBlaise):

Exact, si cu ocazia asta cand iti cumperi o masina sub 90cp pentru inceput, eviti sansa sa apari la PRO Tv a doua zi dupa ce ti-ai cuparat masina, e treaba foarte serioasa