| FYREZ a întrebat:

Buna ziua am mai multe intrebari
1-am cumparat de curand o skoda octavia si proprietarul are 43 de ani iar rca lui este de 788 lei adica mult findca a avut ceva accidente, cand va incepe sa scada pretul asigurarii lui?
2-masina o las pe numele lui findca taxa este de 2000 euro, daca el are sa zicem 10 masini pe numele lui si face accidente, se pune si la asigurarea de la masina mea? sau fiecare asigurare este dupa serie de caroserie fiecarui masini? la anii lui ar trebui asigurarea sa fie pana in 400 ron pe 6 luni... daca a avut ceva accidente cu masina pe care am cumparat-o eu cred ca va inceta pretul ala de 788 lei pe 6 lun

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru fiecare asigurare RCA se aplica regula bonus/malus in functie de anul anterior, respectiv daca asiguratul a avut sau nu accidente in anul anterior. Detalii gasesti aici: http://www.rca-ieftin.ro/bonus-malus.php

| FYREZ explică (pentru Ioandelasal):

Am citit un forum, legea fiind data azi 1 oct 2014 ca cica masinile din 2007 luna 01 nu vor mai plati taxa de mediu, o fi asa, a mea e din 2007 luna 01, ca inmatricularea din 2007 a avut o taxa similara cu cea a taxei de mediu, adica m-am gandit sa ii schimb proprietarul, sa o trec pe numele meu, cel de pe asigurarea mea are m7 la asigurari

| Ioandelasal a răspuns (pentru FYREZ):

Si vanzatorul ti-a prezentat adeverinta de la ANAF? In acea adeverinta scrie daca a fost platita taxa de prima inmatriculare/de poluare si a fost sau nu restituita. Aceste taxe au fost valabile in intervalul 2007-2011.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FYREZ):

In plus fata de raspunsul anterior, pot sa-ti spun ca pana astazi, nu a fost publicat in M.Of. vreun act normativ, care sa abroge OUG 9/2013, prin care a fost instituit timbrul de mediu.

| FYREZ explică (pentru Ioandelasal):

OUG nr. 9/2013 prevede ca timbrul de mediu este platit o singura data, in urmatoarele situatii:

cand un autoturism este inmatriculat pentru prima data in Romania; cand un autoturism este reintrodus in parcul auto national, in cazul in care la momentul scoaterii sale din parcul auto national, proprietarului i s-a restituit valoarea reziduala a timbrului; pentru masinile rulate pentru care nu a fost achitata nicio taxa de poluare/inmatriculare, timbrul de mediu se va plati cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate; pentru autoturismele rulate pentru care s-a dispus de catre instante restituirea sau inmatricularea fara plata unei taxe de poluare/ de inmatriculare. Timbrul de mediu in aceasta situatie va fi achitat tot cu ocazia ocazia transcrierii dreptului de proprietate.

Atentie! Masinile inmatriculate in perioada 1 ianuarie 2007 – 1 iulie 2008 nu vor trebui sa achite timbrul de mediu intrucat ele au fost supuse unei sarcini fiscale similare, respectiv la prima inmatriculare a acestora a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule in conformitate cu Codul fiscal.acolo unde scrie atentie am vazut acum, nu stiu ce si cum

| Ioandelasal a răspuns (pentru FYREZ):

Da, asa este si eu tot asa ti-am spus. Doar ca multi au obtinut, prin judecata, restituirea taxei platite atunci si pentru aceste masini trebuie platit timbrul de mediu. Ti-am spus sa soliciti adeverinta de la ANAF, vanzatorul este obligat sa ti-o dea si este ceruta la inmatriculare.