| Manea_Razvan_1999_rWCu a întrebat:

am si eu o Dacia 1300 de prin '79; de 8 ani nu am mai folosit-o. Inainte sa o las in paragina avea o planetara indoita, furtunele si cred ca si garniturile destul de coapte (acum sigur s-au copt de tot), probleme cu frana de mana (cand era parcata o bagam in viteza) dar in rest funtiona perfect nu batea, nu ardea uleiul si prindeam cu ea 120 de km. As dori daca puteti sa imi precizati cam cat m-ar costa sa o repar (nu sa o restaurez, dar sa prind cu ea 120km). Precizez ca tabla este intr-o stare buna nu este mancata de rugina iar in parcarea unde a stat timp de 8 ani a mai fost curatata si nu i s-a furat nimic de pe ea. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Furtunasele de la etrieri cam 12-30 lei bucata (in functie de calitate, eu am pus la 12 si n-am treaba). Manopera depinde de meserias, nu e tocmai usoara inlocuirea, si implica aerisirea instalatiei. Pune si lichid de frana nou, cu ocazia asta.
Frana de mana poate fi de la cablu daca nu ai deloc, parca 20 si ceva de lei a fost, il pui si singur, daca ai o rampa/canal la dispozitie, si stii sa desfaci tamburii.
Garniturile sunt cativa lei, dar sunt extrem de proaste. De doua sau trei ori, am cumparat garnituri noi la diferite pompe de frana de pe Dacii, si in loc sa se imbunatateasca frana, a slabit. Se dizolvau in lichidul de frana. Montam la loc vechile garnituri, si mergeau mult mai bine.
Verifica lonjeroanele, sa nu te trezesti cu ele rupte din senin.
Ar mai fi niste 'reparatii' de rutina pentru motor, cum ar fi:
-set bujii Sinterom (25-30 lei)
-set fise (nu stiu pret, recomand Tesla)
-capac delco (5-10 lei)
-contacte 'platina' (5-15 lei)
-filtru aer (6-10 lei)
-filtru ulei (10 lei o panarama)
-ulei (eu pun Belco 15W40 la 15 lei/litrul).
Cat despre 120 km/h, doar cu telescoape bune, arcuri tari, cauciucuri tubeless bune (nu alea de acum 8 ani) si jantele echilibrate, te poti da asa.
Ca sa-ti fac reparatiile alea in atelierul meu (inlocuit planetara, furtunase si garnituri, cablu frana de mana + aerisit, si schimb de ulei), costul ar fi cam 150 de lei.
Planetara vei gasi destul de greu daca ai cutia originala de 1300, ca e planetara lunga.

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

150 de lei nu e mult prea putin vorbesc despre o dacie care nu a mai fost pornita de 8 ani!(am inteles ca e numai mana de lucru dar tot e putin)

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

150 de lei nu e mult prea putin vorbesc despre o dacie care nu a mai fost pornita de 8 ani!(am inteles ca e numai mana de lucru dar tot e putin)
Oricum din Braila eu nu o pot tracta pentru ca m-ar costa fff mult dar oricum daca ai fi in Braila chiar ar fi un pret fff bun (totusi mi se pare putin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Manea_Razvan_1999_rWCu):

Sunt departe de Braila... Na, asa taxez eu Daciile. Am si experienta cu ele, mi-e usor sa ma apuc de ele.
Pentru schimbat evacuarea la o Dacie anul trecut, mecanicul meu a cerut 100 lei, pentru treaba de 3 ore... 50 de lei de "caciula". Dar aia a fost treaba "urgenta", si destul de migaloasa. La tine e vorba de o revizie lejera, pentru a pune in circulatie masina. Pentru mine e o placere, pentru ca am intretinut Dacie timp de 4 ani, ca masina de zi cu zi.

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Poti te rog sa imi dai o adresa de email pentru a-ti mai pune unele intrebari eu nu prea am experienta cu masinile. Multumesc anticipat

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Manea_Razvan_1999_rWCu):

Poti sa-mi dai mesaj pe pagina asta https://www.facebook.com/BCSGarage/?fref=ts

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

V-am trimis un mesaj pe facebook