| SarevoK a întrebat:

As dori sa aflu si eu daca se poate face dintr-un motor de moto-sapa de 5.5 CP, motor de barca, si daca da, cum?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Presupun ca se poate.
Trebuie sa faci o elice (gandita in raport cu puterea si turatia pe care le dezvolta motorul), si un sistem de transmisie pentru ea, ca s-o poti baga in apa.
Eu zic ca e suficient de puternic motorul, daca reuseste sa sape in pamant va reusi si in apa, depinde insa si de turatie (asta ti-o poti face tu din transmisie, si poti compensa o turatie mica cu elice mai mare).