| bogdan1430 a întrebat:

E cineva posesor de FORD MONDEO, atat modelul nou, cat si cel mai vechi (dupa 2006). sunt interesat in achizitionarea unui mondeo si as dori sa aud niste pareri despre motoare, intretinere consum de la proprietari sau de la cunoscatori. multumesc

3 răspunsuri:
| Florian20405 a răspuns:

Buna ziua! Eu unul nu sunt posesor, dar iti zic urmatoarele avantaje dar si dezavantaje din cate am vazut la majoriatea cu care am mers si din spusele detinatorilor.
Avantaje:
-Motor cu un cuplu foarte bun, cu o putere buna chiar daca sunt numai 115 cp la 2.0 diesel(vorbind de mondeo mk3)
Consum foarte bun
Spatiu chiar foarte bun la interior cat si portbagaj
O directie buna, precisa.
Frane bune

Dezavantaje:
La motoarele diesel 4 din 8 masini pe care le cunosc eu mondeo mk3 2.0 tddi sau tdci consuma ulei destul de mult.
Turbina sensibila, asta mai depinde uneori si de cum a fost mers cu masina. 4/8 au avut problema asta (asta e un numar de masini ca sa-ti dai si tu seama)
Injectoare si prea mult fum alb 6/8 masini asta perioada a aniilor 2000-2002 la tddi.
Deci per total ca si fiabilitate nu sta excelent, dar e o masina fiabila care daca a fost intretinuta e ok.
Daca tie iti place mondeo, ia-ti mondeo, e ok.
Bafta!

| Bormex a răspuns:

Salut. Eu sunt posesor de Ford Mondeo mk4 combi din 2009 de 3 ani de zile. Motor de 2 l TDCI. Eu sunt foarte multumit de masina. Este spatioasa este confortabila motorul trage foarte bine pentru 140 cp. Recomand Ford. Cat despre costuri si intretinere: Eu nu am avut nici o problema cu ea. Schimb de ulei + filtru 100 e. Distributie + pompa de apa cu garantie 4 ani sau 200.000 m-a costat 450 e. Mentionez ca locuiesc in Germania

| bogdan1430 explică:

Multumesc pentru informatii. Am vazut ca ai facut referinta si la niste modele vechi (2000). Despre modelul nou, din 2008-2010 ce pareri ai.
Multumesc