| Kidoo24 a întrebat:

Saptamana trecuta am avut un accident cu o masina, mi-a fost sparta toata partea stanga la masina, ambele usi si stalpul. Vinovatul este cel care s-a bagat in mine.Am rezolvat totul pe cale amiabila, omul a zis ca imi face masina pe asigurarea lui iar restul va plati din buzunar. Nu este dauna totala.
Asiguratorul ma poate despagubi daca eu nu mai doresc sa imi repar masina, ci sa imi cumpar alta?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu a fost clasata ca dauna totala asiguratorul nu plateste decat reparatiile, nu iti da banii in mana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In unele cazuri se poate.
Trebuie sa discuti cu lichidatorul.
Iti va oferi mai putin.
Daca nu este de acord il ameninti ca duci masina la reprezentanta nicidecum la service-urile agreate de asigurare si sa o repare cum trebuie.
Ei sunt obligati prin lege sa plateasca factura chiar daca depaseste estimarea facuta initial.
O sa ai nevoie si de un avocat deoarece o sa incerce de toate.

| PaharDeSticla a răspuns:

Nu se poate. Masina ti.o repara si normal ar trebui sa.ti dea masina de serviciu pe perioada reparatiei