| emoboy a răspuns:

Toate sunt bune daca stii sa le folosesti. Cele mai bune ar fi:
1)Claas-Germania
2)John Deere-America sunt mai simple de reparat si destul de bune
3)New Holland-Olanda -mai greu si mai putina putere decat John Deere
John deere este cam cel mai cumparat pentru ca se repara mai usor si sunt destul de bune.
Claas-cel mai tare tractor de la ei mi se pare xerion dar nu cred ca o sa gasesti asa ceva in Romania foarte rar.
Toate au un defecttongueoti sa stii doar atunci cand ai lucrat pe ele care este cel mai bun.winking.

| eugem35 a răspuns:

De lamborgini ai auzit, toate sunt bune. Ce este facut in strainatate toate sunt echivalente. Depinde ce motorizare si cati cai putere, nu ma refer la benzina ci la capacitatea cilindrica, nr pistoane.

| Klara a răspuns:

Tractorul Menghele =))
http://www.mengele.co.uk/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fendt cu siguranta. Vezi pe www.mewi.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi plac cel mai mult tractoasele case ih steiger; fendt trisix si mai imi place massey ferguson 8690

| lucib a răspuns:

John deere is bune...

| mirelgmm a răspuns:

Nu is in tema dar am auzit despre john deere ca ar fi modern si cu o forta mare.

| MrDumnezeu a răspuns:

Eu am un john deere 7430 premium si are 8 ani vechime si merge destul de bine

| biemgi a răspuns:

FARA DISCUTIE 'FENDT' happy urmat de John Deere, daca esti interesat te pot ajuta in vederea achizitiei.

| Spr1te a răspuns:

Deci nu vorbiti daca nu stiti. Eu am lucrat pe fendt 820, john deere 4255, fendt 614 favorit, masey ferguson 6190, john deere 7600, etc. si o gramada de UTB-uri. Cel mai mult am fost multumit am fost de fendt pentru ca consumul e foarte mic 10 -15 litri la hectar, fata de john deere 20-25 l, in plus ca fendturile is mai fine si mai ales 820-u care nici n-ai nevoie de pedale pentru ca el merge singur (stie cand sa accelereze, sa incetineasca, e fenomenal) si mult mai bun decat orice john deere (rigid, lung cat stalpul, etc, n-ai loc nici sa intorci.) Deci in concluzie lasati spusele altora care nu au fost in viata lor intr-un tractor. Un tractor mare nu inseamna ca e neaparat bun. Am vazut mai sus ca cineva a pus pe locul 3 Landini, tu ai fost vreodata intr-un landini sa vezi ce urat e? Mai bine conduc caruta decat landini, iar lamborghini ii praf, am imprumutat odata unul si tot ii murea motorul si avea doar 3 ani si la fendtu meu de 20 de ani odata o facut explozie la pneu.

| servtractor a răspuns:

Dar de tractoarele Valtra nu se spune nimic? Se zice ca sunt extrem de rezistente.
http://www.timserv.ro

| Andrei_Andy_1997_1XjE a răspuns:

New Holland este marca Americana, nu Olandeza cum spui tu!

| Cosmin_Cosmina_1994 a răspuns:

Fendt, fara comparatie celelalte sunt bune doar daca nu ai bani de fendt cred ca cel mai vandut este john deere se vinde bine in SUA si il prefera pentru ca se fabrica la ei. Fiecare tractor are functionalitatile lui, multi cumpara diferite tipuri de tractoare pentru ca au diferite avantaje service, pret, discounturi, piese, plus ca strainii isi cam pretuiesc industria. De exemplu un itialian cumpara SAME sau Lamborghini ca a fost la oferta are service la 20 de km si piese plus ca diferenta de pret este destul de mare intre Same si Fendt poate fi si 30000 de euro pentru un tractor de 100 de cai, depinde pentru ce vrei un tractor, ce vrei sa faca si cat vrei sa il folosesti. Daca vrei sa intorci in spatii inguste sau pentru vie, pomi ia un new holland cu super steer daca vrei ceva pentru agricultura si nu ai foarte mult pamant ia ceva mai ieftin un fendt vario 936 poate ajunge la 300000 de euro cu toate dotarile, dar tractorul asta de poate lucra 24/24 fara oprire si poti tine cu el vreo 1000 de hectare dar trebuie sa stii ca si utilaje lui sunt scumpe. Oricum si new holland consuma putin, daca vrei ceva second ia fendt chiar si din 90 sunt utilaje care pot sa functioneze 12000 de ore dar cu schimb de consumabile si atat, plus ca nu consuma mult, nu se strica.

| Craciun_Andrei_1970 a răspuns:

Valtra T 163 din propria experienta este un tracor rezistent si usor de manevrat in agricultura, iar tot din propria experienta este un tractor mare cu un consum mare dar rezista la presiunii foarte mari cum ar fi o remorca plina de 40 de toneeste CASE IH 240 MAGNUM