| j1NNNx a întrebat:

Care este cel mai mic motor care necesita categoria A?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu la toate categoriile este prevazuta capacitatea cilindrica, asa ca in acele cazuri, pentru incadrarea intr-o categorie, nu se ia in considerare capacitatea cilindrica.
Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;"

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cea mai mica motocicleta de categoria A este cea care depaseste caracteristicile tehnice prevazute pentru categoria A2, respectiv cu puterea maxima de peste 15 kW si greutatea maxima de peste 175 kg.

| j1NNNx explică (pentru Ioandelasal):

Eu ma refeream in CC

| Ioandelasal a răspuns (pentru j1NNNx):

Nu la toate categoriile este prevazuta capacitatea cilindrica, asa ca in acele cazuri, pentru incadrarea intr-o categorie, nu se ia in considerare capacitatea cilindrica.
Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;"

| KanezuY a răspuns:

Scuterul.