| FanMedical a întrebat:

Care este diferenta dintre "autostrada" si "sosea"?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sosea este un termen generic din vorbirea obisnuita, care desemneaza orice drum public, in general din afara localitatilor dar se poate sa fie si o strada dintr-un oras, care se continua si in afara orasului.
Autostrada este o sosea cu mai multe benzi de circulatie pe sens.

| GolopențaAdrian a răspuns:

PAi autostrada e mai lata adica are mai multe benzi pe un sens si poti merge cu limita legala cu 130 km/h iar pe sosea sunt doar doua benzi si poti merge cu 90 km/h iar in localitate cu 50 km/h deci asta este diferenta ar mai fi dar la noi nu este cu platitul taxei si la noi limita de viteza este mai mica decat in alte tari

| alexandru0sorin a răspuns:

Man sosea este sinonim cu drum deci practic orice drum este o sosea drum national, drum judetean, drum european, chiar si autostrazile sunt sosele. e un termen general. o autostrada este un anume tip de sosea special amenajat pentru a permite deplasarea cu viteza mai mari.

| AlexandrulS a răspuns:

„sosea" nu este un cuvant oficial daca vrei sa ii spui asa... Drum judetean, Drum National, Autostrada, Drum European s-a.m.d. Astea sunt corecte, sosea nu cred ca exista in legislatia rutiera.

| MedRex a răspuns:

Autostrada - denota rangul drumului, care fiind cel mai inalt e reglementat cu anumite caracteristici legate de constructie, design samd
Sosea - e pur si simplu un termen indicativ al unui drum public, de regula cele dintre localitati sunt cunoscute si referite ca sosea. Trebuie sa ai in vedere si faptul ca titulatura de sosea se mai refera si la drumuri care ies din localitati spre alte localitati in general mai populate (Soseaua Alexandriei) sau bulevarde majore (Soseaua Mihai Bravu)

| RaulAndrei20 a răspuns:

Pe autostrada poti circula cu viteze de peste 100 km/h si in general autostrazile au patru benzi (doua cate doua), iar pe sosea nu poti circula cu peste 100km/h si nu au patru benzi in general, dar pot avea.
Deci autostrazile sunt de viteza, dar au si o infrastructura mai complexa decat strazile. Sper ca te-am lamurit. happy