| InstinctPr3ciS a întrebat:

Care este diferenta dintre Bmw 520, 525 sau 530? Adica eu nu vad nici-o diferenta, cel putin la aspect. Si de aia nu inteleg de ce sunt diferite? Adica, vreau sa stiu de ce mai sunt numite si 520 530 525 etc., ar trebui sa fie ceva diferit cu chestiile astea, dar nu stiu ce.

Răspuns Câştigător
| LTAA a răspuns:

Prima cifra din nume reprezinta modelul de BMW:
1: Seria 1
2: Seria 2
3: Seria 3, ai prins ideea?

Urmatoarele doua cifre reprezinta capacitatea cilindrica a motorului automobilului repsectiv:
20: motor 2.0 litri
25: motor 2.5 litri, s.a.m.d.

La sfarsit apare o litera:
i: pentru motor pe injectie (benzina
d: motor Diesel (motorina).

Exemplu:
120d semnifica un seria 1 cu motor de 2.0 litri pe motorina

6 răspunsuri:
| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Difera capacitatea cilindrica, consumul, piesele si taxele happy

| ZambetDeGheata a răspuns:

Difera motorul

| DorinAlexandrescu a răspuns:

LTA, sincer m-ai ajutat si pe mine

| Gabriel_Alberto_1999 a răspuns:

E vorba de anul de fabricare! De exemply BMW 520 a fost facut si in 2001 si in 2012 si sunt modele total diferite, la fel si la celelalte modele!

| LTAA a răspuns (pentru Gabriel_Alberto_1999):

Dupa ce sursa te-ai documentat?