| vladeusebiu a întrebat:

Cate tipuri de motorina exista si care e diferenta dintre ele? Cum aleg tipul de motorina pe care sa-l folosesc? Am renault laguna2.

6 răspunsuri:
| vw9378 a răspuns:

Cifra cetanica face diferenta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Atata vreme cat alimentezi de la companiile consacrate (OMV, Petrom, Rompetrol, LukOil, Mol, etc) nu ar trebui sa ai probleme. Cand vine iarna stai linistit ca baga ei aditivi in motorina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu alimentezi de la Lukoil si nu o sa ai probleme.

| Pardelian a răspuns:

Tipul de motorina il alegi in functie de sezon vara poti lua o motorina ieftina de la o benzinarie din ceva lant-la lukoil poti cere card cu care primesti reducere pe loc si puncte. Iarna daca stai intr-o zona cu temperaturi frecvente sub minus 10 grade celsius motorina speciala pentru frig si iarna e recomandat sa ai rezervorul tot timpul plic ca sa nu faca condens

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pardelian):

Nu vreau sa fiu rautacios, nici sa te contrazic, dar, nu e chiar asa cu rezervorul tot timpul plin, chiar daca e iarna, pai ce ma alimentez cu cea mai buna motorina de la un petrom/mol, si n-am stres, adica eu nu fac mereu plinul iarna, o las cateodata si pe rosu, pana ajung la un petrom ceva, nu-i chiar asa... Recomandabil da, dar real ba.

| Pardelian a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu faci ce vrei asa este recomandat pentru a nu se crea condens pe peretii rezervorului si a evita motorina de proasta calitate(cu apa) apa care poate ingheta