| c1ud3lw a întrebat:

Ce acte imi trebuie sa circul cu un scuter, si unde se face itp-ul pentru acesta, sunt din Suceava, am la el certifcat de inmatriculare, are numere de prin 2010 si nu l-am mai folosit, doar ca are itp-ul expirat si asigurarea.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de permis de conducere de categorie corespunzatoare. Daca este cu capacitatea cilindrica a motorului de pana la 50 cmc ai nevoie de categoria AM iar daca este de pana la 125 cmc ai nevoie de categoria A1.
Pe langa asta trebuie sa ai ITP si RCA valabile si sa platesti impozitul anual. ITP se poate face la orice unitate RAR sau si la altele autorizate, le gasesti pe internet.