| anonim_4396 a întrebat:

Ce consum are un VW Passat B5 1.9 tdi 90cp?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum il conduci si daca te referi la consum exterior / urban

mixt e undeva la 6-5/7 la un condus linistit

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.9 TDI 90cp este cel mai economic/reusit motor diesel de la VW.
Consumul e undeva in jur de 5% extraurban, iar in oras, in functie de condus. Daca vrei sa risti sa infunzi turbina, poti scoate consumul extraurban si in oras, mergand sub 2000 rpm, plecand doar in relanti. Daca ai talpa mai grea, la un demaraj serios, supraalimentarea este foarte eficienta, si poti scoate un consum peste 12% urban, dar asta ar insemna sa mergi ca dementul.
Un consum normal, la o turatie benefica motorului dar nu prea exagerata (schimbi pe la 3000-3500rpm), ar avea un consum de 6-8%, in functie de orasul in care circuli.
Celelalte motoare 1. 9TDI au motoare cu injectia diferita, tip pompe-duse, si consuma mai mult, si nici nu au acelasi cuplu la turatiile mici, ca si cel de 90 cp.