| Xperia a întrebat:

Ce criterii trebuie sa indeplineasca o masina pt a rula in activitatea de taxi? Vreau sa cumpar 1-2 masini si sa le inchiriez pe taxi.

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu exact care sunt pasii, dar pentru inceput, masinile trebuie sa fie mai noi de 5 ani.
Apoi, trebuie omologate ca taxi, adica culoarea galben cel putin de la nivelul geamurilor in sus (exista si cateva localitati care au alte culori), aparat de taxat, firma luminoasa, trusa.
Si are dreptate colegul si la partea cu licenta, in multe orase s-a cam atins numarul maxim de licente, si stau dosarele "la coada" cu anii, cine are pile mai are ceva sanse.

| RIze1KDE1LuNA a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce mai noi de cinci ani ma? Da-le in *** de masini ca 80% sunt niste rable de le sar rotile pe drum! Suntem in 2015 ..iesi putin pe strada si uitate cate taxiuri sunt mai noi de 2010!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RIze1KDE1LuNA):

Odata obtinuta autorizatia, masina poate rula in regim taxi (cu ITP-uri foarte dese), pana la 15 ani, cu conditia sa nu ii expire autorizatia, s-o prelungeasca la timp.
Credeai ca daca obtii acum autorizatia la o masina din 2011, in 2016 te scoate de la treaba?
N-ai treaba cu taximetria, du-te-n Slobozia de aici.

| RIze1KDE1LuNA a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce injuraturi de taximetrist violat ai laughing)

| viotedy a răspuns:

Sa fie mai noi de 5 ani.Si sa ai pile sa reusesti sa iei licenta.

| RIze1KDE1LuNA a răspuns (pentru viotedy):

laughing)))))))) ce prostii poti spune

| viotedy a răspuns (pentru RIze1KDE1LuNA):

Adica tu, baigui numai prostii! Culoarea conteaza? De aia exista folie.Cine iti inchiriaza o rabla?

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Poti lua cam ce masini galbene sau albe vrei tu atata timp cat iti trec de itp si ai toate actele in regula. Licenta si alte prostii nu iti trebuie tie daca le inchiriezi... dispeceratu legitimatiile si licentele le platesc taximetristi. 2 masini ori de care vrei de culare specifica taximetriei cu toate actele in regula. Tu sti ce marca sa fie masiniile ca tu iti iei chiria pe ele happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RIze1KDE1LuNA):

Habar n-ai cu ce se mananca taximetria, dar deschizi botu...