| andr3i29618 a întrebat:

Ce este chip-tuning-ul, ce rol are si cat costa?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chip tunning ul inseamna practic reprogramarea calculatorului de bord pentru a modifica anumiti parametri legati de amestecul de aer si combustibil pe care il primeste masina. Are rolul de a adauga cativa caluti in plus 10-15. Facut de cineva profesionist in teorie nu ar trebui sa distruga masina

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consta intr-un chip pe care il pui la motor (undeva intre niste mufe pe la calculatorul motorului, nu stiu exact), care promite marirea puterii motorului in anumite momente.
Problema e ca face motorul sa depaseasca anumite limite (de turatie/putere) setate de producator, care duc la uzura prematura a pieselor din motor.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

- este o cocalareala
- are rol de a creste puterea motorlui
- distruge motorul in timp

| Florian20405 a răspuns:

Cipu-tuningu` are rolu pentru a crest puterea motorului si in acelasi timp a si strica in timp bineinteles acel motor.
Preturile variaza cam intre 100-200E din cate stiu eu, depinde de cat cai se baga si marca chipului.
Bafta!