| JaguarSType a întrebat:

Ce inseamna cutie hidramata si cutie automata?

2 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Cutia automata este cutia ce-ti schimba singura vitezele, nu ai pedala de ambreiaj, tipic americanilor, in statele unite cel mai bun antifurt pentru masina este sa ai cutie manuala.
Cutia automata are un senzor de turatie si in functie de cat de sofisticata este masina ai moduri precum sport, confort, eco etc... si iti schimba vitezele in functie de modul selectat, daca selectezi modul sport ti le schimba la o turatie mai mare daca ai eco sau confort ti le schimba la o turatie normala la care se schimba vitezele de obicei.
Cutia hidramata este acelasi lucru cu cea automatawinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cutia hidramata e aceleasi lucru cu cutia automata, doar ca cele hidramate sunt o tehnologie un pic mai veche.

O cutie automata schimba singura vitezele