| EmilTraian95 a întrebat:

Ce masina cu consum mic mi-ati recomanda sa imi cumpar? vreau sa aiba si aspectul cat de cat placut deci exclus ford k sau matiz, ma refer la ceva in genul Corsa, Seat Ibiza, Punto. Ce motorizare recomandati? ( benzina vs diesel, 1.0 vs 1.2 vs 1.4 vs 1.7 )

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ford fiesta 1.4 diesel.
Consum mic, aspect decent.

| cristimihailov a răspuns:

Salut, din experienta eu as lua ceva minim 1.4. daca iei mai mic o sa ai probleme in depasiri, urcarea pantelor, iar cand pornesti aerul conditionat, o sa fie prapad.

Degeaba consuma putin daca nu o poti folosi cum trebuie si daca te zgarii pe ochi cand depasesti.

Se spune ca au aceeasi putere, dar uita-te la cate rotatii pe minut se intampla asta.

In plus diferenta de consum nu se va simti prea tare.

Ma rog, e o parere a unuia care a incercat si 1 si 1.2 si 1.4 si 1.6 si 1.8 si 2 si 3.5.

| EmilTraian95 explică (pentru cristimihailov):

Sincer eu nu o sa merg cu o masina cu o viteza mai mare de 80km/h, asa ca daca e puturoasa nu e bai pe mine ma intereseaza consumul in mare parte si imi face cu ochiul o corsa 1.3 diesel

| Martsje a răspuns:

Dupa smart si audi a2, mercedes A170 este masina cu cel mai mic consum. Este si f draguta si incapatoare, si foarte buna marca spunand deja totul, dar cel mai important - e diesel si nu te papa la buzunar. Daca ai faci un plin uiti sa mai pui mototrina in ea. Spun din proprie experienta pentru ca am masina din asta si m.am convins d toate lucrurile pe care le.am mentionat adineauri.

| EmilTraian95 explică (pentru Martsje):

Aspectul lasa mult de dorit

| Florian_Radu_1991 a răspuns:

Skoda fabia 1.4 tdi 2006 e undeva la 3 mii una buna Are consum exterior la 100km/h aproape 4% si in oras 5, 5 jumate si nu exagerez arata si ok Asta o am eu si sunt foarte multumit de ea Nu stau cu gandul la motorina Un full costa 230 lei si ma tine 3 saptamaniwinking am facut Slobozia Timisoara cu un full jumate, daca vrei sa te plimbi.ia ti una cu motor mic si disel. Astea pe benzina consuma mult si nu are rost

| IIeddar a răspuns:

Ford fiesta cu ecobost sau focus tot cu economia și au motor de1.0