| CreaţaWsz a întrebat:

Ce masina este mai buna dintre Dacia Logan, Opel Astra, Opel Vectra si Renault Kangoo?

13 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Personal opel vectra

suntserios
| suntserios a răspuns:

O comparatie corecta poti face intre logan si astra.

vectra e din alta clasa si nici macar nu se mai fabrica de mult, iar kangoo e o utilitara la urma urmei

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masinile tale fac parte din 3 clase diferite, nu prea are logica comparatia.
Logan e o masina simpla, facuta sa fie usor de intretinut. Nu te astepta la altceva de la ea, decat la 4 roti, 5 locuri, portbagaj si un motor bun.
Renault Kangoo e cam tot ai cu Loganul, aproape toate motoarizarile de la Logan le gasesti si pe Kangoo, insa vorbim de un monovolum, adica o dubita de mici dimensiuni. Spatiu util imens, insa confortul pasagerilor nu e deloc impresionant, se simte ca un cort de gradina pe roti.
Opel Astra e o masina gandita, cu stabilitate excelenta, un bun confort si intretinere destul de ieftina. Avantajul Astrelor e ca pot fi folosite atat in oras (pentru ca sunt usurele), cat si in afara localitatii, pentru ca sunt si stabile. Asta daca vorbim de primele 2 modele de Astra, F si G.
H-ul deja e greoi, iar hatch-ul are un portbagaj mic si suspensia rigida, e mai mult o masina de fuga, pentru tineret. Un caravan 1. 3CDTI ar fi recomandat pentru un familist.
Opel Vectra sunt mai multe versiuni, depinde pe care ti-o permiti, si la ce te astepti. Vectra A sunt cam toate cazaturi la ora actuala, la preturi de Dacie. Spre deosebire de o Dacie 13xx, e mai confortabila, are portbagaj mare, si e performanta. In rest e cam tot pe acolo cu Dacia, nu sunt masini de-o viata.
Vectra B deja e simpatica, au preturi accesibile si sunt masini bune. Ca mai toate Opelurile au consum mic, caroseria e legata, aspectul e ok.
Vectra C e mare, greoaie, iar motoarele potrivite pentru ea sunt dieselurile, cel mai popular fiind 1. 9CDTI, gasit si pe Astra H. E un motor reusit, dar foarte pretentios la motorina si la stilul de sofat. Daca tii motorul ala in oras, cu motorina putina sau proasta, o sa treci de 500e anual, cheltuielile de service.

| CreaţaWsz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Vreau sa-mi iau o masina din categoriile astea si nu stiu care ar fi mai buna d-aia am pus intrebarea asa.
Multumesc frumos.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CreaţaWsz):

Depinde si la ce vrei s-o folosesti.
Logan daca circuli doar in oras si ai nevoie de portbagaj/loc pentru pasageri, Kangoo daca ai de transportat chestii voluminoase. Altfel nu merita sa te incurci cu ele, daca vrei o masina mai confortabila de la Renault, cauta un Megane 2.
Vectra e masina de drum lung. Daca ai de circulat mult in oras aglomerat, nu e prea recomandata, desi te poti descurca cu ea.
Opel Astra e buna la toate. Depinde si ce model iti permiti, si unde vrei s-o folosesti mai mult. O Astra G sedan s-ar descurca atat in oras, cat si la calatorii lungi. Daca ai nevoie de portbagaj mare, iti cumperi un break si ai suficient spatiu in el. Nu e la fel de mare ca si Kangoo, dar e mult mai ok la drum, e foarte stabil, fata de alte masini.

| DianaDobritoiu a răspuns:

Dacia Logan e pentru drumuri stricate. Renault Kangoo e fain.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DianaDobritoiu):

Nici o masina nu e facuta pentru drumuri stricate.
Loganul se descurca excelent in oras.

| Tw1sTer a răspuns:

Opel astra

| XD_Jmen_1989 a răspuns:

Renault Kangoo.

| CreaţaWsz explică (pentru XD_Jmen_1989):

Si cam cat costa (la mana a 2 a)? Ai idee?

| XD_Jmen_1989 a răspuns (pentru CreaţaWsz):

Second hand nu stiu. intra pe autovit.ro si vezi big grin

| BoRRis a răspuns:

Opel astra diesel 1.7, masina practica, piese ieftine, ieftin la inmatricuare, la 2000 euro ai masina BUNA

| CreaţaWsz explică (pentru BoRRis):

Unde gasesc? Ca de cand caut...