| Frank51 a întrebat:

Ce masina se recomanda pentru incepatori ca prima masina? Ce motorizare, ce putere? Eu ma gandeam la minim 150 de cai, dar mi-e frica de consumlaughing Momentan fac scoala de soferi, si invat cu masina pe diesel, dar vreau benzinara pentru sunet.

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu ai ce face cu "minim 150 de cai" pentru ca la 150 de cai este o masina puternica iar daca nu o stapanesti si bagi piciorul in ea sa nu apari pe la stirile de la ora 5.

Cauta o masina euro 4 (cel putin) care sa consume putin si sa fie ieftina la intretinere.

| dragosh a răspuns:

Sunt oameni care de o viata nu au 150 de cai sub capota, nu ca ar fi situatia financiara precara sau ca le-ar fi frica ci pur si simplu s-au adaptat la situatie.Tu daca esti incepator si vrei "minim 150", cand o sa ai 20 de ani experienta la volan probabil ca o sa aspiri la vreun lamborghini de +900 de cai.Lasand gluma la o parte trebuie sa o iei usor cu puterea motorului, nu de alta dar nu as vrea sa te vad la stirile de la 17.

| OldSoul a răspuns:

Poti sa iti iei ce masina vrei, dar, in primul rand, abia masinile noi acum au 150 de cai sunt pe benzina si au consumul mic, dar nu cred ca vei da tu 20.000€ sa iti iei o masina noua, asadar vine deja masini sh, probabil vei avea la dispozitie undeva la 5000€, in cazul asta daca vrei benzina si peste 150 de cai, va fi un motor de minim 1800cmc, deci in general un consum destul de mare, care trece peste 10-12 in oras, acum desigur, mai exista si alte posibilitati, exista masini la care motorul de 2000 benzina consuma mai putin decat cel de 1800.
Acum, desigur poti lua o masina si pe diesel, si sa bagi pe ea o finala sport de inox, si in cazul acesta tot vei avea un sunet frumos, si probabil si un consum decent.
Acum acei 150 de cai minim, sunt acceptabili, si eu cand eram incepator am avut o asemenea masina, nu am avut probleme, dar pana te acomodezi cu masina, trebuie sa o lasi incet, abia dupa jumate de an, ii poti utiliza pe toti.

| helpme25 a răspuns:

Skoda Fabia este bunawinking sau fugi pe BMW.

| ADMieluGBI a răspuns:

Masina nu se ia dupa CP. Daca iti place o masina o cumperi dupa cum arata nu dupa ce are sub capota.

Sfatul meu, daca vrei o masia cu consum mic incecarca un 1.6 cm3 16V
sau 1.9 TDI, dar daca vrei neaparat 150cp bmw 1.8T dar consum mare oras 14% aproximativ depinde si de stilul tau de condus audi, acelasi motor. Sfatul meu e Golf IV1.9 TDI/1.6 16V

| 13 a răspuns (pentru ADMieluGBI):

Imi pare rau sa te conteazic. Dar dupa parerea mea masina nu o alegi dupa cum arata. O alegi dupa ce are sub capota. Daca alegi o masina dupa aspect de poti alege cu un "rahar lustrit si cu fundita" in loc sa iei un "diamant care inca nu a fost taiat". Degeaba ai masina frumoasa si cu spoilere si geamuri colorate daca motorul e praf si garniturile servesc pe post de strecuratoare pentru ulei. Cel mai importnat lucru care trebuie luat in considerare cand cumperi o masina se afla sub capota si poate sa faca dinferenta intre un autovehicol fiabil si o tocatoare de bani.Parerea mea. Fiecare cu prioritatile si opiniile proprii.

| Motanel18 a răspuns (pentru 13):

Si daca masina cu 150 de cai are motorul bun si trage, dar in rest e rupta de rugina o iei pentru ca are 150 cai sau mai mult?

| Frank51 explică (pentru ADMieluGBI):

Nu te contrazic, dar conteaza si ce ai sub capota. Da, intr-adevar, cu un golf4 1.9tdi as scoate un consum decent(1.6 16v e lenes din perspectiva mea), la o putere rezonabila. Mersi de sfaturi.