| Maryan_Olteanu_1997 a întrebat:

Ce parere aveti de un opel asta h 1.7 diesel TDI?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da ce faceti bre aici, reinventati industria auto?
TDI superior DTI-ului? TDI e marca inregistrata VAG, iar DTI e fix aceeasi tehnologie, doar ca n-aveau voie sa scrie TDI.
Iar pe Astra H gasesti 1.7 DTI cand o zbura porcul, sunt CDTI-uri toate, inclusiv alea de 1.3.
Iar fiecare brand/natie de automobile are plusurile si minusurile sale. Volkswagen n-o sa ajunga niciodata sa faca masini de talie mica la fel de reusite ca Fiat, nemtii nu le au deloc cu common-rail iar Renault da lovitura cu ele, si sunt si exemple invers.
Soferii isi cumpara masini in functie de gusturi, buget si necesitati.
Taranii isi cumpara Volkswagen, ca 'ie șeli mai buni, wăi!'. Atat de bune, incat s-au invatat sa evite masinile cu injectie fina, multe dotari electrice si daca s-ar putea ar evita si turbina.
De ce? De fiabilitatea masinilor nemtesti, de aia!

4 răspunsuri:
| Florian20405 a răspuns:

Ca si masina, ca si consum e foarte ok, fiabilitate.
0-100 il face mai greoi dar il face laughing
A nu se confunda Astra h 1.7 dti cu TDI, una e TDI una e dti, TDI-ul este net superior dti-ului dar si costurile de intretinere/consumabile sunt mult mai scumpe.
NU ALEGE MASINI italienesti sau frantuzesti, recomand masini NEMTESTI si JAPONEZE!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Florian20405):

Da ce faceti bre aici, reinventati industria auto?
TDI superior DTI-ului? TDI e marca inregistrata VAG, iar DTI e fix aceeasi tehnologie, doar ca n-aveau voie sa scrie TDI.
Iar pe Astra H gasesti 1.7 DTI cand o zbura porcul, sunt CDTI-uri toate, inclusiv alea de 1.3.
Iar fiecare brand/natie de automobile are plusurile si minusurile sale. Volkswagen n-o sa ajunga niciodata sa faca masini de talie mica la fel de reusite ca Fiat, nemtii nu le au deloc cu common-rail iar Renault da lovitura cu ele, si sunt si exemple invers.
Soferii isi cumpara masini in functie de gusturi, buget si necesitati.
Taranii isi cumpara Volkswagen, ca 'ie șeli mai buni, wăi!'. Atat de bune, incat s-au invatat sa evite masinile cu injectie fina, multe dotari electrice si daca s-ar putea ar evita si turbina.
De ce? De fiabilitatea masinilor nemtesti, de aia!

| Nostradamuss a răspuns:

Nu lua diesel, lucrez in domeniu si am diesel, l-as da pe un benzinar intr-o clipa.

| carla2010 a răspuns:

Din ce an e? In oras o sa te duca la un consum de aproape 8l. Daca apesi pedala ajunge cam in 10 sec. la 100 km/h. Tine cont ca pe langa pretul de achizitie trebuie sa mai pui si niste bani de piese de schimb (nu cumperi nimic pana nu faci un test in service), RCA (aici iti recomand brokerul http://romasig.ro/ pentru ca are cele mai mici preturi si un calculator care iti arata ofertele de la toti asiuratorii, il alegi pe care-ti place). Asa, ca performanta asemanatoare (dar trebuie sa iti convina si ca pret), poti sa te mai uiti dupa Alfa Romeo 1.6 sau 2.4, Renault Laguna 2.2

| marian7474 a răspuns:

Am avut si eu si sint cu probleme