| Alexandruuuuuuu a întrebat:

Ce parere aveti despre Opel Astra G 1.6 16 V?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motoarele pe benzina de la Opel sunt mult peste alea VAG.
1.6 16v pe care il lauda colegii, e un rahat pe roti. Poti nimeri unul care "merge", poti nimeri unul care merita compactat cu tot cu masina.
Cat despre Opel... Mare sportivitate n-o sa ai cu motorul ala, dar se misca decent. Conteaza mult sa fie masina intretinuta. Asta face diferenta intre tractoare, avioane si chinezarii.

3 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Tractor! Face ca tractorul! La 2500 rpm scoate un zgomot mult mai puternic decat volvo meu din 97 la 5500 rpm!
Nu e cine stie ce, in pretul ala iti iei un golf 4 1.6 care este mult mai bun daca iti plac astea nemtesti! golf-ul are 110-115 cai pe cand opelul doar 101, de tras nu e cine stie ce, golful face pana la 100 km/h undeva la 10, 7 secunde si astra face 12-14 secunde, diferenta este mare!
O astra G 1.6 are consum de cam 6-7% si daca ai peste 1.80 chiar n-o recomand, eu la 1.90 daca ridic spatarul mai tare decat normal ating plafonul cu capul tongue iti dai seama ce bine e facuta masina [si in v40-ul meu care este o masina mai mica decat astra g si golf 4 breck, mai 'scunda' ma tin scaunele in totalitate si mai am destul pana sa ating plafonul]
In golf 4 m-am simtit mai bine decat in astra g, scaunele te tin mai bine, interiorul de calitate fata de cel de pe astra g, motorul mult mai bun, se simte ca ai motor sub capota, la astra g cam cam, misca el dar nu prea, nu ma impresioneaza deloc...
Ca spatiu nu este asa spatioasa, de exemplu in spate mai spatioasa este o skoda fabia, versiunea de prin 2005 cam asa! Nu prea ai loc la picioare si daca iei pe unu mai inalt de 1.80 in spatele iti rupe spatele cu genunchii!
La intretinere sunt usor de intretinut dar se strica destul de des, vw sunt mai bune cu toate ca si alea se strica destul de des, recomand vw golf 4 daca esti fan masinilor nemtesti! Daca nu, te poti uita la ford focus, sunt foarte ieftine si mai bune decat golf si astra din punctul meu de vedere!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Una proasta.

| Florian20405 a răspuns:

Sunt masini buna, recunoscute pentru fiabilitate, spatiu, consum redus/cuplu bun si costuri de intretinere foarte bune.E o masina buna mai ales 1.6 16v.Bineinteles ca mai bun este un Golf4 1.6, Octavia, Leon, Toledo, pentru ca in cazul acesta nici pretul nu se compara.Un Astra bun e pana in 2000E cam asa in timp ce un Golf4 benzina poate ajunge si pana a 3500E unul bun.
Deci sa stii ca e peste logan/clio sau megane dar nu peste vw/skoda/vw/seat sau volvo, ca tot a facut referire Cristi, dar cum ti-am zis nici preturile nu ai cum sa le compari.
Bafta!