| AlexBoy88 a întrebat:

Ce te invata instructorul auto la prima sedinta de condus?
Te baga direct in oras?
Explicati-mi si mie cum sta treaba.
Funda!

Răspuns Câştigător
| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

In prima sendinta o sa iti explice ce fac butoanele alea de prin masina, de ce masina are 3 pedale cand oamenii au doar 2 picioare laughing)), probabil o sa iti explice si cele 3 tipuri de frana, ce reprezinta senzorii de pe bord, coordonarea abreiaj acceleratie, pozitia mainilor pe volan, sa-ti reglezi oglinzile, etc. Nici gand sa te bage direct in oras (cu exceptia cazului in care deja sti sa conduci ). O sa te lasa undeva la periferie unde nu sunt riscuri. Inainte sa pleci in oras trebuie sa te obisnuiesti cu masina.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la instructor la instructor, unii te duc pe la periferie si te lasa sa te inveti cu masina dar sunt si unii care te baga direct la condus prin oras

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de instructor si de nivelul la care esti.
Cei care nu stiu deloc sa conduca, din cate stiu, fac o ora sau doua intr-o parcare sau alt spatiu mai liber, unde se invata cu comenzile masinii.
Elevii care stiu sa conduca au sanse sa iasa din prima in oras.
Eu in prima ora de conducere am trecut Pasul Mestecanis (serpentine), noaptea, pe polei...

| Ineys a răspuns:

Nu mi se pare normal sa te bage direct in trafic. Sunt n factori care te pot distrage, si e mai greu. Prima data mi se pare normal sa te ia intr-un spatiu restrans si sa-ti explice comenzile de baza, si chiar sa le exersezi putin. Dupa 2-3-4 sedinte sa te scoata in oras. Si nu in locuri aglomerate, in locuri mai "pustii". Dar acum depinde de fiecare instructor in parte... Ei stiu mai bine.

| Smile4Adelin a răspuns:

Prima datã stai și te uiți ca prostu' dacã nu te bagã directbla condus, dar de la a 2-a ești la volan și el în dreapta. Stai chill, nu are ce sã ți se-ntâmple. Așa a fãcut un tovarãș când dãduse de permis.