| EmilTraian95 a întrebat:

Chevrolet Aveo vs Fiat Albea. Ce parere aveti care e mai buna?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Are o cunostinta Aveo scurt 1.4 16v 94cp, cumparat in 2007. Motorul e foarte misto, are un cuplu puternic la relanti, ai impresia ca e un diesel cand ridici ambreajul. E foarte silentios si nu a facut nici un fel de problema, are acum vreo 50.000 km, schimba uleiul cand implineste anul, de obicei face 8-9000 km si de fiecare data uleiul scos arata la fel ca si cel nou, nu se inegreste absolut deloc.
Dezavantaj major insa din punctul meu de vedere la capitolul caroserie, e ca un Matiz, se scutura ca naiba in gropi, iar motorul mai ales la pornire se aude ca si cum ar fi in torpedo, desi la relanti nu iti dai seama daca e pornit, nu e izolata fonic.
Am avut ocazia sa ne dam cu un Aveo putin mai nou, de data asta berlina, si era mult mai ok caroseria, mai legata si mai izolata, insa avea motorul 1.2 si era enervant de puturoasa.
Dupa parerea mea, o berlina 1.4 16v este ideala.
Cum ti-am scris si la cealalta intrebare, cu fiat nu prea m-am plimbat, insa Albea mi-a facut impresia de masina ieftina si slaba, prefer Aveo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand Fiatul fabrica masini, muncitorii de la Daewoo inca nu erau nascuti.

| BTWIN a răspuns:

Fiat albea...

| TOOL a răspuns:

Eu zic de Fiat Albea mi se pare mai buna.

| bogdiy a răspuns:

Fiat albea

| stef07 a răspuns:

A 3a e mai buna...mai gandeste-te la una

| EmilTraian95 explică (pentru stef07):

Te rog sa imi propui. cerintele mele sunt : motor maxim 1.4, obligatoriu berlina, pe benzina sa aiba consum redus si sa fie mai noua de 2004.

| stef07 a răspuns (pentru EmilTraian95):

Depinde frate si ce bani ai! din astea 2 de mai sus de ai spus tu sunt polizoare mai bine imi iau o solenza din 2005 si gata! eu vreau sa-mi iau super nova, motor de renault 1.4 motorul 75CP

| EmilTraian95 explică (pentru stef07):

Am 3500 €. Pe benzina sa fie.