| lexu32 a întrebat:

Cine imi spune si mie cum se regleaza un carburator de drujba?

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde de drujba. In general cam asa:
Strange suruburile la maxim apoi le desfaci o tura intreaga.

H-ul ramane o tura deschis [ invers acelor de ceasornic ], daca e folosita, si are putina uzura, poti sa mai dai 1/4 din rotatie [ nu mai mult de 1/4, pentru ca ii dai amestecul imbogatit si risti sa strici setul ] adica 1 si 1/4, 1,25.

Apoi la L, tot o tura prima data, il deschizi tot o tura, apoi umbli numai pe el, invers acelor de ceasornic pentru reglaj. Grija si aici, sa nu stea prea turat ca duce la uzura prematura a segmentului.

| 9gygy a răspuns:

Depinde de motoferastrau, cum a spus si Furtuna Diesel. De ex cumnatul meu are husqvarna 572 xp si regleaza ambele suruburi la 2.5 ture. Dar cel mai bine e sa o reglezi facand proba in lemn, in gol te poate pacali, crezi ca merge bine si cand o pui in lemn "moare", deci. o reglezi in timp ce incerci sa tai. Cel putin asa fac eu la una luata "de ocazie".

| bogbct a răspuns (pentru 9gygy):

Salut!
Am si eu o problema cu o drujba, daca tai un copac mediu, nu foarte gros, se incinge motorul foarte rau si scoate si ceva fum.
Mi s-a dereglat carburatorul si am incercat eu sa il reglez dupa indicatiile voastre: L 1 si 3/4 iar h 1 si 1/4. Ce pot face?

| 9gygy a răspuns (pentru bogbct):

Fie nu ai reglat bine carburatorul, (prea mult carburant), fie nu ai uleiul de amestec in proportia potrivita sau e de proasta calitate

| Jeddi a răspuns:

Gasesti aici cateva tutoriale despre repararea si reglarea carburatoarelor de drujba si nu numai. Succes!
https://www.facebook.com/RocoPieseScutere?ref=hl

| Tamaș_Marius_Lucian_1979 a răspuns:

Salut închide arerul si benzina de tot apoi deschizi 1, 5 aer 2 ture benzină o pornesti și dacă se turează disfaci relantiul până se opreste lanțul la drujbă după ce s-a oprit lanțul mai dai jumate de tură la relantiu să înainteze lanțul foarte ușor înainte

| Rotaru_Alexandru_1994_lfIg a răspuns:

Acest reglaj este valabil la orice carburator in 2 timpi?

| Hainagiu_Stelica_1952 a răspuns:

Cum se regleaza o drujba chinezeasca?