Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2899897intrebari
Ultimele intrebari
Kurtmann
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
24 Apr
SATI 231.203AFISARI
119.537VIZITE
108.008V. UNICI

Cine imi spune si mie cum se regleaza un carburator de drujba?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 6 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Depinde de drujba. In general cam asa:
    Strange suruburile la maxim apoi le desfaci o tura intreaga

H-ul ramane o tura deschis [ invers acelor de ceasornic ], daca e folosita, si are putina uzura, poti sa mai dai 1/4 din rotatie [ nu mai mult de 1/4, pentru ca ii dai amestecul imbogatit si risti sa strici setul ] adica 1 si 1/4, 1,25.

Apoi la L, tot o tura prima data, il deschizi tot o tura, apoi umbli numai pe el, invers acelor de ceasornic pentru reglaj. Grija si aici, sa nu stea prea turat ca duce la uzura prematura a segmentului.
  • a răspuns:
    Depinde de motoferastrau, cum a spus si Furtuna Diesel. De ex cumnatul meu are husqvarna 572 xp si regleaza ambele suruburi la 2.5 ture. Dar cel mai bine e sa o reglezi facand proba in lemn, in gol te poate pacali, crezi ca merge bine si cand o pui in lemn "moare", deci. o reglezi in timp ce incerci sa tai. Cel putin asa fac eu la una luata "de ocazie".
    a răspuns (pentru 9gygy):
    Salut!
    Am si eu o problema cu o drujba, daca tai un copac mediu, nu foarte gros, se incinge motorul foarte rau si scoate si ceva fum.
    Mi s-a dereglat carburatorul si am incercat eu sa il reglez dupa indicatiile voastre: L 1 si 3/4 iar h 1 si 1/4. Ce pot face?
    a răspuns (pentru bogbct):
    Fie nu ai reglat bine carburatorul, (prea mult carburant), fie nu ai uleiul de amestec in proportia potrivita sau e de proasta calitate
    - Ascunde conversatia (2 răspunsuri)
  • a răspuns:
    Gasesti aici cateva tutoriale despre repararea si reglarea carburatoarelor de drujba si nu numai. Succes!
    https://www.facebook.com/RocoPieseScutere?ref=hl
  • a răspuns:
    Cum se regleaza o drujba chinezeasca?