| VOLVO4LIFE a întrebat:

Cineva a zis ca Ford e ultimul gunoi de masina alaturi de Opel, Renault, Peugeot si Citroen.O fi chiar asa? Eu nu stiu ce sa zic,adica, sa fii ultimul gunoi de masina.....Multa lume cumpara aceste 'gunoaie'.Nu sunt fan infocat a niciuneia dintre marci,dar ma intreb cum se simt cei care detin aceste marci si sunt multumite de ele cand aud ca un BMW fanboy(nu am nimic cu BMW, ma enerveaza doar unii proprietari ce isi supraestimeaza masinile) care numeste aceste marci 'gunoaie'. Singura mea experienta este cu Opel si dupa parerea mea masinile din aceasta marca sunt destul de bune.Voi ce parere aveti de aceste "gunoaie"?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu sunt gunoaie... asa sunt catalogate de cei are cred ca daca au un bmw de 20 ani si 400.000 km sunt regii soselelor

Opel si Ford fac masini destul de bune.

Intardevar ca marcile frantuzesti sunt cunoscute ca fiinde nefiabile si poate Peugeot si Citroen sunt, insa Renault au evoluat mult la utimele modele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu prefer oricand un 'gunoi' dintre cele prezentate, decat ceva din grupul VAG.
Toti "lucratorii agricoli" stiu ca VW face cele mai bune masini...
Eu am avut si 'volzvagine' recomandate de tarani (Golf 2, Octavia 1, Passat intermediar), si multe 'gunoaie'. Si acum am un Opel, al 2-lea cu motor Isuzu. Sunt mai multumit de el, decat de primul, desi e o masina de 23 de ani.
Renault e atat de 'gunoi', incat face motoarele pe benzina mult mai reusite decat Volkswagen, duc peste 500. 000km fara sa-si manifeste uzura, si dezvolta performante pe care VW inca nu le-a gasit.
Ford a facut dintotdeauna masini cu tinuta de drum impecabila, iar motoarele lor sunt cel putin egale cu reusitele VW.
Peugeot si Citroen detin tehnologii pe care VW nu le stapaneste nici in prezent.
Cu BMW nu am nimic, face destul de bine ceea ce face, insa prefer oricand un Mercedes. BMW e pe cocalareala, preturi mari, utilitate mica. Mercedes ofera masina suprema, confort, putere, stabilitate... Toate la pachet, fara sa te incolacesti pe dupa un stalp la prima ploaie, ca "asa e astea de trage spatele, mai derapeaza si ele".
Ca viitoare masina probabil as merge in continuare pe Opel, nu ca ar fi nu stiu ce grozav la ele, dar sunt in continua evolutie, problemele unui model antecedent, sunt rezolvate incet-incet, in modelele urmatoare. La VW nu e asa, si iti dau exemple:
Golf 1 - ok
Golf 2 - super
Golf 3 - dezastru
Golf 4 - ok (benzinare dezastru, confort redus)
Golf 5 - mai spre dezastru ca 4;.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Suntem 7 miliarde pe planeta asta.Nu avem timp sa analizam pe fiecare ce a zis si de ce a zis.
Ar trebui testat psihologic, si abia dupa aceea merita luat in seama.

| Pool77 a răspuns:

Unii numesc aceste masini gunoaie, si au un amarat de BMW din 2000 si aia cumparata prin rate, imediat n-au dupa ce bea apa dar macar au bemveu.
Nu ma intereseaza, nu sunt bogat sa pot intretine un BMW din 2012 in sus, sau un A6 din 2009 in sus, insa nici nu le numesc masini de fita.
Eu m-as multumii sincer cu un Renault Megane din 2009 in sus, cu un motor de 1.5 diesel, 104 cai.
Nu consuma,nu e scumpa intretinerea si imi place cum arata-merge.
Stii cum se spune,indiferent de ce conduci lumea nu va fi multumita.
Opel e de gunoi, BMW-Mercedes-Audi fite, Fiat prajitura, Ford coaja etc.
Condu ce iti permiti, si nu o scoti la o tura duminica.

| Celcareajuta a răspuns:

Orice producator scoate masini mai nereusite la un momentdat, inclusiv BMW...desigur ca masinile vechi pot sa aiba fel de fel de probleme ascunse. Un prieten a avut experiente neplacute cu un Opel Antara...luat SH in varsta de 4 ani, condus zilnic de o femeie(nu are relevanta) la vreo 75k km.
Eu am avut experiente placute cu un Peugeot, ce e drept luat de nou dar in 12 ani cu reparatii de 5000 de lei(2 intrari in service), ceea ce mi se pare convenabil.

| ExprimareLibera a răspuns:

Dețin un "gunoi" Ford si nu e chiar așa cum speculezi. De fapt, e prima oară când văd o asociere între Ford si "gunoi" Pacat de BMW si de Mercedes, fac mașini foarte bune, dar le strica imaginea unii cocalari. Unde mai pui că românul (nu toți) are BMW din 90 full, fără piele, cu manivele la geam, rulaj de camion cu piese de la dezmembrări de la turci. Dar e BMWhappy

| VOLVO4LIFE explică (pentru ExprimareLibera):

Sper ca nu ai inteles gresit, nu eu am zis ca aceste marci sunt 'gunoaie' happy. Am vazut un comentariu pe Facebook la un articol auto unde cineva a numit aceste marci 'gunoaie'.De asta am si pus intrebarea, am vrut sa vad si alte pareri deoarece afirmatia lui mi s-a parut aberanta. happy

| ExprimareLibera a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

Am înțeles perfect ce ai vrut să spui, stai liniștit.happy Nu am intenția să mă iau de tine.

| ExprimareLibera a răspuns:

Încă ceva, Renault a început să renunțe la plasticarie, are unele modele chiar premium. La restul nu mă pronunț.
Asta e mentalitatea romanasului din pacate.

| AlexandrulS a răspuns:

Pei nu este normal sa spuna un taranoi cu pisicuta sau ursulet de 1000 de ani ca un ford din 2005+ este gunoi? Omul are BMW cu un milion de km si cu frane de bicicleta... nu se uita el la un „jaf" de ford din 2005+. Fordurile sunt masini extrem de bune si rezistente, intr-adevar nu sunt masini asa ieftine, ma refer la piese dar merita pentru ca iti ofera siguranta si incredere la volan. Era o vorba cu vulpea si strugurii acri, o sti? Cam asa este si in cazul smecherilor cu bmw sau aia de se cred stapanii inelelor laughing. Cu toata increderea sa iti iei o astfel de masina daca ai ocazia!