| iulia12 a întrebat:

Cum intretinem o baterie auto iarna?
In conditiile in care nu folosim masina 3-7 zile. Iar daca se descarca de tot ce facem? Bateria are o vechime de 6 luni.
Nici asa sa cumparam baterie din 6 in 6 luni.
Sa o punem pe redresor macar o data pe luna pentru a se incarca la maxim?
Ce altceva mai recomandati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal o baterie buna nu se descarca in citeva zile. Nici de inghetat nu ingheata deoarece mai sint niste mici consumatori care " tin " bateria " in miscare "! Totusi este posibil sa se descarce si in 3-4 zile daca aveti montat pe ea, suplimentar, un consumator de proasta calitate. De regula alarmele de calitate proasta sau defecte, descarca bateria.
In cazul in care aveti dubii in legatura cu consumul in stare oprita si armata, se poate face o masurare de consum. Masuratoarea pentru fi sigura se face pe parcursul a cel putin 1 h dar depinde de masina deoarece anumiti senzori se dezactiveaza si activeaza din cind in cind...

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca nu folosesti masina 7 zile nu se intampla nimic. O baterie buna nu se descarca intr-un interval atat de scurt. Pentru siguranta poti sa pornesti masina la cateva zile, pentru cateva minute, cu toti consumatorii opriti, pentru a se reincarca.
Daca nu o folosesti pentru un interval mai lung de timp, este bine sa o iei de pe masina, dar atentie, trebuie pastrata incarcata, nu descarcata. Pe timpul verii se poate lasa pe masina, cu bornele deconectate. Dar repet, pentru 3-7 zile nu este cazul.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca se recomanda o verificare atat a acumulatorului cat si a instalatiei electrice, un acumulator la o folosire de 6 luni nu are voie sa se descarce.Este adevarat ca in conditiile de anotimp rece, acumulatorul poate sa-si schimbe parametri in mod negativ dar trebuie sa porneasca masina. Tinand cont ca acumulatorul cand sa cumparat, vanzatorul ia oferit o garantie de cel putin 2 ani, in cazul cand se constata ca nu se incadreaza in parametri de funtionare este obligat sa-l schimbe. Si o ultima problema, daca un acumulator in interval de o luna de zile nu este folosit se incarca pe o statie de incarcat acumulatori, momentul in care in interiorul acumulatorului se cereiaza o reactie [fierbe] inseamna ca acesta sa incarcat.Acumulatorul se pune la incarcat cu capacele de la fiecare element desfacute pentru degajarea gazelor din acumulator.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt foarte surprins ca la raspunsurile noastre nu sa gasit alt mijloc de a reactiona decat folosind stupid.

| jocnecurat a răspuns:

Daca se descarca complet nu este bine. Poti evita asta. Da bateria jos de pe masina si du-o in casa la temperatura camerei.Nu o aseza pe direct pe ciment pune-o pe o bucata de lemnde cel putin 10 cm grosime.

| arhivistu a răspuns:

Nu-ti fie frica ca nu se descarca, eu nu am pornit masina mai bine de o luna, si dupa aceea a luat-o la prima cheie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca si aici trebuie sa revin cu comentarii. Papagalilor care au categorisit raspunsul meu anterior cu stupid, le recomand sa studieze putin si apoi sa-si dea cu parerea. Poate spun ei cum se verfica de ce se descarca bateria stind masina si cum oscileaza consumul in stationare si de ce! Daca nici asa nu se lamuresc, sa sune la un service si sa spuna ca vor o masurare de consum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M. S./ ce te miri? Nu este prima oara cind se intimpla asa dar este ultima oara cind reactionez. Ideea pe care s-a format acest sait este gresita. Se vrea informatie dar prin acest sistem de " calificative " se denatureaza totul. Poate sa scrie cineva cel mai bun sfat ( vezi raspunsul meu de mai sus, raspuns nu luat de pe net sau din auzite ci din practica ) vine unul pune eticheta de stupid la raspuns si adio informatie. In conluzie ce pricepe cineva care citeste, ce sa ia de bun? Si acel sistem de fundite este tot aberant.
Nu inteleg ce ajutor mai este si acesta si cum se descurca cineva care cu adevarat are nevoie. Ar mai fi ceva! Daca cel ce cauta un raspuns la o intrebare, se intilneste cu o asa situatie si are capacitatea de a discerne ce este bun, ce sa priceapa, inseamna nu are nevoie de TPU si stie unde sa caute, pe site-uri dedicate si profi, iar aici poate s-a ratacit!
Deja oscilez si eu daca sa mai dau pe aici sau sa sterg contul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista unele gadgeturi destul de simple care te pot ajuta in intretinerea bateriei si pentru cresterea duratei de viata a acesteia. Uite un exemplu aici: http://www.metabond.masinamea.com/72-akku-plussz.html