| EmilTraian95 a întrebat:

Cum poate influenta capacitatea cilindrica consumul automobilului?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Consumul nu e direct proportional cu puterea motorului sau cu capacitatea cilindrica. Pe o masina mai grea, un motor mai mic depune un efort mai mare si poate consuma mai mult decat un motor bine dimensionat. Si eu iti recomand un motor de 1.6, indiferent daca tunezi sau nu masina.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu cat e mai mare capacitatea cilindrica cu atat e mai mare consumul

| EmilTraian95 explică (pentru suntserios):

Aşa stiam şi eu dar au fost persoane ce mi-au recomandat sa ceva de 1600 nu de 1400 cm3 pentru ca daca mi-as tuna masina ar fi prea grea si as consuma mai mult cu 1.4 decat cu 1.6 sau 1.7, deci ce sa cred?

| ombladon a răspuns (pentru EmilTraian95):

In timp ce intra mai mult combustibil in camera de ardere, dezvolta si mai multa putere...