| silvio a întrebat:

Cum se poate afla (calcula) cati "cai putere" are o masina?

Răspuns Câştigător
| florentina_2607 a răspuns:

1 CP = 736 W, 1 kW = 1, 36 CP, Ex: pentru 60 kW avem 60 kW=60 x 1, 36 CP, 60 kW= 82 CP aprox.

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In certificatul de inmatriculare si in CIV este trecuta puterea motorului in kW. Inmultind acea valoare cu 1, 36 vei obinte puterea motorului exprimata in cai putere.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

1 cal putere = 736 W

| kufu a răspuns:

Cred ca pe Dyno test. Iti umple masina de senzori si vede ce poate. Totul este inregistrat si la sfarsit afli puterea, cuplu maxim si alte informatii despre masina.

| mircea a răspuns:

Este ceva intre 15 -20 cm cubi de cilindree pentru 1 CP depinde daca vorbim de motorina sau de benzina, sau 0, 736 kw= 1 CP (cal putere).

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Raspuns mai practic: cate femei atrage?happy

| silvio explică:

@zbenguici, tu te zbengui de colo colo? happy
pai de-aia intrebam, ca sa stiu cate femei pot trage dupa mine tongue

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@silvio eu as calcula puterea calului, da' na fiecare cu ce poate.
De fatait, nu ma fatai, dar ma joc bine, insa!

| silvio explică:

@zbenguici ce pot face? nu pot decat sa te cred pe cuvant... ca-ti plac jucariiletongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afli cati cai putere are o masine daca sti cati kv are masina si se inmultesc kv cu 1, 36

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inmultesti kW masinii cu 1. 36

| Antonio_Antonio_1981 a răspuns:

Cati cai putere are un vw polo combi motor de 1.9 50 kw an fb 2000

| Lacatus_Dorinel_1991 a răspuns:

75 kw

| Lacatus_Dorinel_1991 a răspuns:

75 kw cati caii are

| Pisech_Pavel_1991 a răspuns (pentru Antonio_Antonio_1981):

Are 68 cp -(cai putere)

| Mocanu_Costel_1989 a răspuns:

77kw cati cai are masina?

| Afrăsiloaia_Brânduș_1995 a răspuns (pentru Mocanu_Costel_1989):

105 cai putere

| Gligor_Andrei_1998 a răspuns (pentru Lacatus_Dorinel_1991):

102 CAI ARE 75 KW

| Bucurvasile34AB56848 a răspuns:

Bl654jc